Przejdź do treści

Precyzyjny druk 3D – szerokie zastosowanie druku trójwymiarowego

  • przez

Dzisiaj druk trójwymiarowy, czyli druk 3D jest już bardzo popularny i powszechnie stosowany w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Gdzie stosuje się najbardziej precyzyjne wydruki 3D?

Przygotowanie przedmiot metodą druku 3D polega na nakładaniu materiału przez specjalne dysze. Budują one wtedy gotowy model warstwa po warstwie, pozwalając na przygotowanie nawet bardzo złożonych kształtów. Aktualnie druk 3D jest znacznie bardziej precyzyjny niż kiedyś. Przygotowywane z jego użyciem przedmioty posiadają detale o wielkości mniejszej niż milimetr. Gdzie najczęściej stosowany jest taki precyzyjny druk 3D?

Druk 3D w przemyśle

Najczęściej projektowanie 3D do druku oraz druk 3D z niewielkimi detalami używany jest w przemyśle. Za jego pomocą można prototypować przedmioty, tworzyć serie testowe, a także serie personalizowane. Dzięki metodzie druku 3D można również odtwarzać uszkodzone elementy, na przykład maszyn czy urządzeń, które wykonane są z tworzyw sztucznych.

Druk 3D w stomatologii i protetyce

Bardzo często precyzyjny druk 3D wykorzystywany jest w nowoczesnej stomatologii oraz w protetyce. To działy medycyny, które wymagają przygotowywania odpowiednich przedmiotów wspomagających leczenie lub odtwarzających funkcje narządów – zębów.

Druk trójwymiarowy wykorzystywany jest wtedy najczęściej do:

  • modeli protetycznych
  • modeli ortodontycznych
  • mostów i koron
  • aparatów ortodontycznych
  • szablonów implantologicznych
  • nakładek retencyjnych po leczeniu ortodontycznym

Druk 3D w jubilerstwie

Druk trójwymiarowy jest także stosowany w jubilerstwie. Precyzyjne model 3D są wtedy wykorzystywane do przygotowywania efektownych, złożonych pierścionków, bransoletek, wisiorków, kolczyków. Za pomocą druku 3D przygotowuje się gotowe formy do odlewania oraz drzewka odlewnicze, które przeznaczone są do przygotowywania efektownej biżuterii. Zatem projektowanie 3D do druku oraz precyzyjny druk 3D posiadają obecnie bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach. Dzięki tej technice druku produkcja wielu przedmiotów stała się znacznie łatwiejsza, szybsza i tańsza!