Przejdź do treści

AGILE & SCRUM

  • przez

Co to jest Agile?

Agile to sposób myślenia, który umożliwia firmom odnoszenie sukcesów w niepewnych środowiskach.

Kiedy w 2001 roku został ustanowiony jako termin, Agile był opisywany jako zestaw wspólnych zasad wspólnych dla różnych podejść do tworzenia oprogramowania. Dziś zwinny sposób pracy pozwala dostarczać wysokiej jakości produkty w krótszym czasie, bez względu na to, co jest tworzone.

By zrozumieć dlaczego tak się dzieje powinniśmy sięgnąć do modeli zarządzania projektami. Najstarszy z nich – wypromowany jeszcze przez NASA podczas wykonywania projektów kosmicznych oparty jest o tzw. relację pomiędzy zadaniami o nazwie Finish – Start ( Zakończ – Rozpocznij). Użytkownicy / planiści wykorzystujący oprogramowanie do zarządzania projektami jak MS Project czy Primavera doskonale rozumieją co ten termin oznacza. Dla mniej wtajemniczonych – informacja pokazana jest na poniższym obrazie:

W zarządzaniu projektami taki model nazywa się Kaskadowy, Sekwencyjny albo Waterfall. W latach 80-tych xx wieku dwóch Japońskich naukowców odkryło i zdefiniowało nowy lepszy sposób zarządzania projektami. Oparty on był na zasadzie nakładania się zadań – co w porównaniu do tradycyjnego modelu (sekwencji) dawało dużo lepsze wyniki. Porównanie dwóch modeli zarządzania projektami pokazuje schemat poniżej:

Widać na powyższym obrazie – zastosowanie „zwinnego – agile’owego” podejścia pozwala skrócić czas realizacji zadań i całego projektu. Dlatego też coraz więcej dyrektorów i menedżerów poszukuje rozwiązań by stworzyć kulturę zwinności w całej organizacji, od działu HR po kadrę kierowniczą. Rozwiązaniem jak osiągnąć wysoki poziom zwinności ( Agile) jest Scrum.

Co to jest Scrum?

Scrum to zwinne podejście, które polega na zespołach dostarczających produkty w krótkich cyklach, poszukujących szybkiej informacji zwrotnej, ciągłego doskonalenia i szybkiej adaptacji do zmian.
Wyobraźmy sobie firmę, która musi stworzyć nowy produkt dla swoich klientów. Może to być wszystko, od platformy finansowej po film reklamowy lub silnik samochodowy. Tradycyjnie firmy mogą tworzyć produkt przy użyciu metodologii kaskadowej Produkt zaczyna się w jednym dziale, następnie jest przekazywany do innego działu, w którym pracują ze swojej strony, następnie ponownie trafia do innego działu, aż do miejsca ostatecznej dostawy. Często po przybyciu nie spełnia już potrzeb ciągle zmieniającego się rynku.

A teraz wyobraźmy sobie zespół Scrumowy.

Zespół, który dzieli nowy produkt na małe partie funkcjonalności, które można ukończyć w krótkim czasie. Każda partia jest tworzona przez interdyscyplinarny zespół, który posiada umiejętności niezbędne do przeniesienia produktu od pomysłu do dostawy. Gdy każda partia jest zakończona, klienci i interesariusze przekazują informacje zwrotne, które informują o następnej partii funkcjonalności. Cykl ten jest powtarzany aż do dostarczenia kompletnego produktu – produktu spełniającego potrzeby klienta, do którego firma miała możliwość dostosowania się na koniec każdego okresu.

Czym Scrum i Agile różnią się od tradycyjnych metodyk?

Wyzwania stojące przed metodologią kaskadową polegają na tym, że po ukończeniu kroku powrót (i potencjalnie poprawa) bez przejścia przez cały projekt jest prawie niemożliwy. Takie podejście kosztuje czas i pieniądze. Dzięki zwinnemu podejściu Scrum jest używany do dzielenia złożonych projektów na mniejsze części, umożliwiając w ten sposób zespołowi ciągłe dostarczanie wartości. Jest to bardziej elastyczne i oparte na współpracy podejście, w którym możesz reagować na potrzeby klienta i zmiany na rynku. Jaka jest różnica między Agile a Scrumem? Agile to ogólny termin odnoszący się do określonego sposobu pracy i sposobu myślenia. Scrum jest powszechnie stosowanym podejściem Agile, który rozpoczął się w rozwoju oprogramowania, ale rozprzestrzenił się na różne zespoły, funkcje i działy. Wiele organizacji używa Scruma i łączy go z innymi zasadami i praktykami Agilemi, aby organizować zespoły i inicjatywy przedsiębiorstwa.