Przejdź do treści

Prawnik i kasa fiskalna

  • przez

Czy nowe przepisy fiskalne dotkną branży prawniczej?

Od początku bieżącego roku obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów odnośnie zwolnień z kas rejestrujących. Zmieniły się między innymi zasady rozliczania niektórych grup zawodowych, jak chociażby prawników. Jak teraz wygląda ich sytuacja i o czym powinni wiedzieć? Wszystkie najważniejsze informacje przedstawiamy w poniższym tekście.

Zacznijmy może od najważniejszego pytania – czy kasy fiskalne są obowiązkowe dla prawników? W tej kwestii nie zmieniło się nic, jednakże przedstawiciele tego zawodu mają możliwość do zwolnienia z kas fiskalnych pod pewnymi warunkami oraz jedynie do części usług. Przypomnijmy, że prawnicy stracili możliwość zwolnienia z kas rejestrujących w 2015 roku.

Co się zmieniło? Otóż, prawnicy mają możliwość zwolnienia dla usług wykonywanych na odległość. W praktyce oznacza to, że usługi prawnicze nie muszą być ewidencjonowane, jeżeli są świadczone na odległość. Wobec tego, nie trzeba wydawać paragonów, jeżeli udzielaliśmy porady na czacie internetowym lub za pośrednictwem konsultacji telefonicznych.

Niestety, do wspomnianych wyżej usług muszą wystąpić jeszcze dodatkowe warunki specjalne. Po pierwsze, zapłata musi być przyjęta za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Drugim warunkiem jest odpowiednia identyfikacja transakcji – oznacza to, że z ewidencji oraz dowodów dokumentujących zapłatę powinno jednoznacznie wynikać, jakiej usługi ona dotyczyła. Jak widać, terminale płatnicze nie wchodzą w grę, chociaż w sytuacji świadczenia usługi na odległość, korzystanie z nich nie ma wielkiego sensu.

Warto przypomnieć, że czynności notarialne są nadal zwolnione z obowiązku rejestrowania obrotu na kasie fiskalnej. Jeżeli prawnik świadczy pomoc z urzędu, to również nie ma obowiązku rejestrowania takich usług, gdyż świadczy je na rzecz sądu, a nie indywidualnego klienta. Bardzo podobnie wygląda sytuacja prawników doradzających osobom fizycznym, jednakże na zlecenie instytucji, z którą taki prawnik ma podpisaną umowę i to od niej otrzymuje ustalone wynagrodzenie.