Przejdź do treści

Jak płacić za zakupy swoim telefonem?

  • przez

Większość z nas ma już karty pozwalające na płatności zbliżeniowe. Wystarczy przyłożyć kartę do terminala, aby zrealizować płatność. Jednak ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się płatności telefonem. Jak możemy zapłacić za zakupy tylko z użyciem smartfona? To nie takie trudne, jak się wydaje!

Smartfon z podłączeniem do internetu to podstawa, aby zapłacić za zakupy bez korzystania z tradycyjnej karty czy gotówki. Aktualnie do dyspozycji mamy kilka metod płatności odbywających się z wykorzystaniem telefonu. Przedstawiamy wybrane z nich – warto je poznać, aby robić zakupy jeszcze wygodniej zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych internetowych.

Systemy płatności mobilnych

To szybka metoda płatności w przypadku sklepów internetowych, ale również możemy wykorzystać ją przy zakupach w sklepach stacjonarnych, a nawet przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatów.

Systemy płatności mobilnych współpracują z wieloma sklepami mobilnymi – pozwalają na zapłatę z wykorzystaniem karty, przelewu z konta albo metody takiej jak BLIK, która została opracowana, aby zastąpić karty płatnicze. Płatność możemy wykonać jednym kliknięciem po zapisaniu karty, po zalogowaniu się na konto bankowe – podobnie jak przy zakupach na komputerze, a także przez aplikację bankową i funkcję BLIK.

Płatności mobilne zbliżeniowe

Wykorzystywane są przy zakupach w sklepach stacjonarnych. Płatności zbliżeniowe mogą polegać wtedy na wykorzystaniu naklejki z mini wersją karty płatniczej, którą przyklejamy na telefonie. Druga opcja to metody płatności z wykorzystaniem cyfrowej karty płatniczej zapisanej w telefonie, a dokładnie w aplikacji bankowej.

Do korzystania z takich płatności potrzebny jest telefon z anteną NFC, która wspiera funkcję płatności zbliżeniowych. Wtedy wystarczy przyłożyć telefon do terminala płatniczego, aby wykonać płatność. Pamiętajmy jednak o tym, że najszybciej wykonamy ją tylko do 50 złotych. W przypadku przekroczenia kwoty trzeba wpisać PIN.

Zatem nowoczesne płatności telefonem to szybki i wygodny sposób na zakupy – zarówno w sklepach internetowych, jak również w sklepach stacjonarnych. Warto je przetestować!