Przejdź do treści

Kupujemy używany wózek widłowy

  • przez

Wózek widłowy to bardzo ważny pojazd w wielu przedsiębiorstwach i dużych obiektach magazynowych. Bez niego przemieszczanie towarów i ciężkich przedmiotów jest bardzo utrudnione. Nowy wózek widłowy to jednak duży wydatek, dlatego można zastąpić go używanym. Na co zwracać uwagę, kupując taki sprzęt?

Znalezienie używanego wózka widłowego nie jest już dużym problemem. Wystarczy poszukać w internecie odpowiedniego serwisu (np. Truck1) z ofertami sprzedaży tego rodzaju pojazdów. Znalezienie sprzedawcy używanego wózka widłowego to jednak jedna sprawa, a dokonanie dobrego zakupu to już inna kwestia.

Zakup używanego wózka widłowego – na co zwrócić uwagę?

Gdy już znajdziemy używany wózek widłowy, który nas zainteresuje, powinniśmy go dokładnie sprawdzić, zanim dokonamy zakupu. Warto wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę. Najważniejszy jest oczywiście stan techniczny takiego pojazdu. Trzeba sprawdzić, jak działają poszczególne moduły napędowe i hydraulika. Warto zweryfikować stan wideł, łańcuchów, a nawet opon. Nie można również zapomnieć o sprawdzeniu, czy maszt wózka nie ma luzów lub nie pojawiają się wycieki z cylindra podnoszenia.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na wiek wózka widłowego oraz na to, czy został zarejestrowany w Urządzenie Dozoru Technicznego. Zwykle takie wózki są w najlepszym stanie technicznym, ponieważ muszą przejść szczegółową weryfikację inspektorów UDT.

Nie tylko stan techniczny

Stan techniczny to kluczowa kwestia przy zakupie używanego wózka widłowego, ale warto także zwrócić uwagę na inne aspekty. Przede wszystkim należy przyjrzeć się marce wózka. Znany producent to większa szansa zdobycia części zamiennych. Jest jeszcze kwestia serwisu. Renomowani producenci często zapewniają kompleksową obsługę serwisową na terenie całego kraju. Dodatkowo łatwiej znaleźć do takich wózków widłowych schematy konstrukcyjne, co może ułatwić naprawę, jeśli zdecydujemy się przeprowadzić ją we własnym zakresie. Nie bez znaczenia przy zakupie wózka z drugiej ręki jest także sprawa gwarancji lub rękojmi sprzedawcy. Nie wolno zapominać, że naprawa wózka widłowego może być naprawdę kosztowna, nieraz przekracza nawet połowę jego wartości. Dlatego warto zabezpieczyć się również przed usterkami, które mogą pojawić się zaraz po nabyciu używanego wózka widłowego.

Jeśli zwrócimy uwagę na wszystkie te aspekty, o których napisaliśmy wyżej, mamy dużą szansę kupić używany wózek widłowy, który posłuży nam jeszcze przez wiele lat bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów.

Dużą ilość ogłoszeń używanych wózków widłowych z całej Europie można znaleźć na stronie https://www.truck1-pl.com/wozki-i-podnosniki.