Przejdź do treści

Jak system ERP i sztuczna inteligencja wspierają prognozowanie w przedsiębiorstwie?

  • przez

Czy da się skutecznie przewidzieć ilość potrzebnych w przyszłości zapasów? Skąd wziąć informacje na temat przewidywanych przepływów pieniężnych i stanu gotówki np. na koniec miesiąca? Z pomocą przychodzą najnowsze zdobycze technologii, a konkretnie sztuczna inteligencja. Dostępna coraz szerzej w używanych na co dzień narzędziach, w tym również systemach ERP (Enterprise Resource Planning). Zobaczmy, jak mechanizmy sztucznej inteligencji wspierają firmy korzystające z systemów ERP.

Czym jest system ERP?

W dużym uproszczeniu system ERP jest systemem informatycznym, który pozwala na zarządzanie wszystkimi kluczowymi obszarami firmy. System ERP składa się z modułów do zarządzania np. produkcją, finansami, sprzedażą, zapasami i tak dalej. Tym samym wszystkie działy przedsiębiorstwa korzystają z jednego, zintegrowanego narzędzia, przepływ danych jest szybki i dokładny. Często system ERP porównuje się do centralnego układu nerwowego przedsiębiorstwa. Więcej o systemie ERP przeczytasz na stronie https://nav24.pl/system-erp/.

Business Central i Copilot – system ERP ze sztuczną inteligencją od Microsoftu

Za przykład posłuży nam Dynamics 365 Business Central – system ERP dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw stworzony przez jedną z największych firm informatycznych na świecie, czyli Microsoft. Producent od początku roku 2023 bardzo mocno inwestuje w rozwój narzędzi sztucznej inteligencji. W rozwiązaniach stosowanych przez wiele firm na całym świecie, takich jak Microsoft 365 (dawniej Office) czy właśnie system ERP Business Central, pojawił się asystent o nazwie Copilot. Sztuczna inteligencja daje wiele niespotykanych wcześniej możliwości. Pozwala między innymi na wspomniane wcześniej prognozowanie stanów zapasów czy gotówki. Jak to działa i w jaki sposób może być pomocne w codziennym funkcjonowaniu firmy?

Przewidywanie stanów zapasów dzięki sztucznej inteligencji

Utrzymanie odpowiednich stanów zapasów jest jedną z kluczowych, a jednocześnie trudniejszych, czynności w firmach produkcyjnych oraz handlowych i dystrybucyjnych. Bez informacji o tym, ile danego zapasu posiadamy i kiedy należy uzupełnić jego stan, planowanie produkcji odbywa się na ślepo. Może to prowadzić do sytuacji, gdy produkcja zacznie łapać opóźnienia, a wręcz może zostać wstrzymana. W przypadku sprzedaży może natomiast okazać się na przykład, że w sklepie internetowym sprzedajemy towar, którego brakuje w magazynie. W systemie ERP Business Central znajdziemy wykres, który pokazuje prognozę dla danego zapasu. W oparciu o sztuczną inteligencję sugeruje on, jaki stan danego zapasu jest konieczny, by zachować ciągłość produkcji lub sprzedaży. Business Central pokazuje także przewidywaną przez system sprzedaż w czasie, dzięki czemu można określić, kiedy dany zapas się skończy.

Prognozowanie stanu gotówki w systemie ERP

Nie wiesz, kiedy dany klient opłaci fakturę? Masz problem z przewidzeniem, jaka będzie sytuacja finansowa firmy za miesiąc lub dwa? Po raz kolejny z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja. W oparciu o dane historyczne i wykorzystując skomplikowane algorytmy, jest ona w stanie przewidzieć stan gotówki oraz ewentualne opóźnienia w płatnościach od naszych klientów.

Co jeszcze potrafi sztuczna inteligencja w systemie ERP?

Jednak prognozy to nie wszystko, do czego możemy wykorzystać sztuczną inteligencję w systemie ERP. Copilot oferuje także ogromne usprawnienie w postaci możliwości tworzenia opisów produktów. Wystarczy, że w systemie ERP zawarte są najważniejsze atrybuty produktu, a sztuczna inteligencja na ich podstawie wygeneruje opis. Oczywiście informacje, które chcemy zawrzeć w opisie, można wprowadzić do systemu również ręcznie. Mamy możliwość dowolnej edycji wygenerowanego przez system opisu. Można także wskazać sztucznej inteligencji, jaki ma być jego charakter i użyty styl. 

Systemy ERP już od wielu lat wspierają przedsiębiorstwa na całym świecie. Dzięki wprowadzeniu rozwiązań opartych o mechanizmy sztucznej inteligencji, możliwości ERP zostały wyniesione na zupełnie nowy poziom. Już teraz możliwości są ogromne, a to dopiero początek wprowadzania sztucznej inteligencji do rozwiązań ERP. Przyszłość zapowiada się bardzo ciekawie.