Przejdź do treści

Umowa kupna sprzedaży telefonu

  • przez
Czy umowa kupna sprzedaży telefonu jest wymagana?

Umowa kupna sprzedaży telefonu komórkowego nie jest wymaganym dokumentem aby transakcja była wiążąca. Oczywiście dobrym zwyczajem  jest nakłonienie sprzedającego do sporządzenia takiej umowy, zwłaszcza jeśli przedmiotem transakcji jest używany telefon bez pudełka (np. bez karty gwarancyjnej lub dowodu zakupu w postaci paragonu lub faktury), co uniemożliwia potwierdzenie historii urządzenia.Dobrą praktyka jest zawarcie w umowie oświadczenia sprzedającego, iż pochodzenie telefonu komórkowego jest mu znane i legalne – bardzo ważne jest to, by tego typu oświadczenie zawarte było w umowie.

Podczas zakupu używanego telefonu należy zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny .

W przypadku nowego telefonu należy zweryfikować wszystkie dokumenty, łącznie z kartą gwarancyjną – czy została podbita i w jakim terminie, potwierdzić czy numery IMEI są zgodne z tymi w telefonie.

Bardzo często zdarzają się podróbki telefonów np. na Allegro dlatego należy ze szczególna uwagą zweryfikować pochodzenie telefonu.

Zawsze istnieje pokusa aby okazyjnie kupić telefon na różnego typu aukcjach jak Allegro czy Taplica.pl. Zdecydowanie odradzam taką opcję jesli nie mamy mozliwości obejrzenia produktu osobiście lub sprzedawca jest nam nieznany.

Jaki podatek w przypadku zakukupu telefonu?

Oczywiście pojawia się tutaj ważna kwestia dotycząca podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z przepisami podatek w wysokości 2 proc. od kwoty transakcji – kupujący musi zapłacić w przypadku gdy nabył rzecz za ponad 1000 PLN. Konieczne jest tutaj wypełnienie deklaracji PCC-3. Kupujacy musi to wykonać w przciągu dwóch tygodni od daty zakupu.

Jak księgować umowę jeśli telefon został zakupiony na firmę?

Dowodem księgowym w świetle prawa może zostać umowa kupna sprzedaży telefonu jeśli nie będzie możliwości stworzenia wewnętrznego dokumentu takiego jak faktura.Należy pamietać aby spełniała podstawowe wymogi formalne w takiej sytuacji.

umowa kupna telefonu wzór doc word do wypełnienia

umowa kupna sprzedaży telefonu wzór pdf