Przejdź do treści

Wszystkie firmowe dane w jednym miejscu

  • przez
Happy people with cloud and technology icons

Współcześnie przedsiębiorcy, korzystający z nowoczesnych rozwiązań spotykają się bardzo często z określeniem cloud computing, cloud services czy w polskim tłumaczeniu – chmurą obliczeniową. To chmura dla firm, gdzie w jednym miejscu można zgromadzić wszystkie dane dotyczące własnej firmy. Czym jest chmura obliczeniowa i w jaki sposób może być przydatna przedsiębiorcom?

Chmura dla firm – definicja

Z angielskiego cloud computing tłumaczone jest jako „przetwarzanie w chmurze” czy „chmura obliczeniowa”. Do końca nazwa ta nie wyjaśnia nam dokładnie na czym polega ta idea. Wedle wyników wyszukiwania definicji, chmura dla firm to model przetwarzania danych i zapewniania usług za pośrednictwem podmiotów zewnętrznych. Prosto mówiąc, zamiast posiadać konkretne oprogramowanie czy przechowywać dane na dysku twardym czy innych serwerach firmowych wymaga się jedynie dostępu do jakiegokolwiek urządzenia takiego jak komputer, smartfon czy tablet z dostępem do sieci, za pomocą którego będziemy mieli dostęp do wszelkich firmowych dokumentów.

Szansa dla mniejszych przedsiębiorstw

Rozwiązanie jakie daje chmura obliczeniowa otwiera drzwi małym przedsiębiorstwom, które pragną korzystać z nowoczesnych technologii, ale jednak do tej pory rezygnowały z nich na wzgląd zbyt wysokich kosztów. Dotychczas wymagało to od firm zakupu serwerów, kupna licencji oprogramowania, ciągłe aktualizacje i administracje. Dzięki chmurze przedsiębiorcy płacą jedynie za użytkowanie konkretnej usługi np. za korzystanie z zaawansowanego edytora tekstów. Z chmury korzystać mogą nie tylko przedsiębiorcy, ale i także zwykli użytkownicy sieci.

Smartphone with files uploading to cloud service via application next to paper clips, textbook and wireless mouse on office table

Różnice tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań

To, czym różni się cloud computing to przede wszystkim tym, że tutaj nie trzeba dokonywać zakupu oprogramowania. Chmura sprawia, że można z niej korzystać, bez inwestycji. Wystarczy dokonać stałej i niewielkiej opłaty abonamentowej. W tym rozwiązaniu przedsiębiorcy nie muszą dbać o dokonywanie aktualizacji czy całej administracji IT. Korzystanie z chmury jest dobrowolne. W momencie, gdy firma nie chce już korzystać z niej w każdej chwili może wrócić do korzystania z własnej infrastruktury.

Możliwości biznesowe płynące z chmury

Największą korzyścią dla firm, płynącą z użytkowania z chmury obliczeniowej jest outsourcing procesów poza przedsiębiorstwo. Dzięki temu może się w 100% poświęcić prowadzonej działalności bez ponoszenia kosztów, wynikających z procesów IT. Dzięki chmurze unikamy wydatków na przechowywanie i ochronę danych oraz na licencje na oprogramowanie. Jest to szczególnie pomocne w chwili konieczności przeprowadzenia restrukturyzacji kosztów, zwłaszcza w firmach w dużej mierze opartych na stanowiskach biurowych. Wszystkie narzędzia potrzebne do tego typu pracy są dostępne w chmurze. Ułatwia to znacznie współpracę, gdyż ma się dostęp z dowolnego miejsca na świecie do poczty, dokumentów i innych istotnych danych. Wystarczy wybrać odpowiednie zabezpieczenie i cieszyć się rozwiązaniem jakie daje chmura obliczeniowa dla firm.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą 3S oferującą rozwiązania chmury dla firm: https://3s.pl/cloud2b/