Przejdź do treści

Wiesz, jakie są ważne badania profilaktyczne dla mężczyzn?

  • przez

Wielu mężczyzn odwiedza gabinety lekarskie dopiero w momencie pojawienia się konkretnych objawów, które alarmują o złym stanie zdrowia. Taka praktyka jest dużym błędem, mogącym narazić na poważne dalsze konsekwencje zdrowotne. Chcąc unikać niepotrzebnych schorzeń i chorób, lekarze rekomendują wszystkim mężczyznom wykonywanie profilaktycznych badań. Jakie badania profilaktyczne powinni robić mężczyźni?

Badania profilaktyczne dla mężczyzn – czym są?

Pojęcie badań profilaktycznych odnosi się tak naprawdę do regularnych badań, które pozwalają monitorować stan zdrowia. Chociaż współczesna medycyna oferuje ogromne możliwości, to wciąż najlepszym sposobem na utrzymanie dobrego stanu zdrowia i wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, mających miejsce w organizmie jest wykonywanie corocznych badań.

Dlaczego tak ważne są badania profilaktyczne dla mężczyzn?

Ukończenie 30. roku życia to dla wielu mężczyzn czas refleksji i zmian. Wielu mężczyzn, osiągając wspomniany wiek, kładzie większy nacisk na utrzymanie dobrego samopoczucia. Takie założenie można spełnić, poprzez wykonywanie badań profilaktycznych.

Wykonując regularne badania, z łatwością można na bieżąco monitorować stan zdrowia i reagować na ewentualne zmiany w organizmie. W przypadku wielu chorób czas odgrywa ogromną rolę, dlatego tak ważne jest regularne badanie stanu zdrowia, aby móc w porę zaobserwować niekorzystne zmiany zdrowotne.

Chociaż badania profilaktyczne nawiązują do badań rutynowych, warto je wykonywać kompleksowo. Aby mieć pewność, że odpowiednio zbadamy stan zdrowia po 30. roku życia, dobrym pomysłem będzie wykupienie pakietu medycznego. Takie rozwiązanie pozwoli wykonać szereg badań w krótkim okresie, a więc to lepsza opcja niż zapisywania się do każdego lekarza o odmiennej specjalizacji w innych terminach.

Odpowiednie badania profilaktyczne dla mężczyzn w formie pakietu można nabyć ze strony: https://zdrowie.pzu.pl/sklep. Wybierając taką opcję, każdy mężczyzna będzie miał pewność, że jego przegląd stanu zdrowia zostanie wykonany kompleksowo i rzetelnie.

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna po 30. roku życia?

O badaniach profilaktycznych powinien pomyśleć już każdy 30-latek. Regularne badania powinny obejmować morfologię, OB, badanie glukozy we krwi na czczo, posiew moczu oraz lipidogram.

Spośród wszystkich wymienionych badań niezwykle ważne jest wykonywanie ostatniego zakresu, który pozwoli sprawdzić tzw. profil lipidowy. Badanie tego typu pozwala ocenić poziom dobrego cholesterolu (HDL) i złego cholesterolu (LDL) oraz stężenia trójglicerydów.

Wiele stanów zapalnych w organizmie zaczyna się od ubytków w jamie ustnej, więc lekarze rekomendują również mężczyznom po 30. roku życia uczęszczanie do gabinetu stomatologicznego przynajmniej raz w roku.

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna po 40. roku życia?

Mężczyźni po 40. roku życia powinni wzbogacić zakres badań profilaktycznych wskazany dla 30-latków o badanie poziomu nasycenia magnezu w organizmie, gruczołu krokowego, a także poziomów hormonów w celu wykluczenia niedoczynności i nadczynności. Dobrym pomysłem będzie również wdrażać nawyk badania stanu serca za pomocą EKG.