Przejdź do treści

Samochód hybrydowy, a elektryczny – czym się one między sobą różnią?

  • przez

Nie da się ukryć, że na naszych drogach coraz częściej można spotkać samochody hybrydowe i elektryczne. Wynika to nie tylko z chęci dbania o naszą planetę, ale również bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń. Czym dokładnie różnią się auta hybrydowe od aut elektrycznych? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście!

Samochód hybrydowy – co to takiego?

Hybryda to połączenie dwóch odmiennych elementów – w tym wypadku silnika elektrycznego i spalinowego. Samochód ten może korzystać z tych napędów na przemian bądź jednocześnie w zależności od potrzeb. Łagodna hybryda (MHEV, mild hybrid) nie może jeździć tylko i wyłącznie energią elektryczną. Pełna hybryda natomiast może być napędzana bezpośrednio przez silnik hybrydowy, elektryczny bądź ich kombinację.

A co z hybrydą plug-in? Taki pojazd często używany jest jako rozwiązanie między napędem hybrydowym, a pełnym elektrycznym. Jest to auto, które może być ładowane nie tylko poprzez gniazdko elektryczne, ale również podczas jazdy. W porównaniu z innymi hybrydami, plug-in posiada akumulator o większej pojemności, co pozwala na dłuższą jazdę z napędem elektrycznym.

https://www.mbmotors.pl/samochody-osobowe/mercedes-hybrydowy-plug-in/

Co to jest samochód elektryczny?

Auto elektryczne wykorzystuje tylko i wyłącznie silnik elektryczny, który jest zasilany bateryjnie. W porównaniu z hybrydami, nie posiada on silnika benzynowego bądź wysokoprężnego. Elektryka można ładować w domu lub na stacji ładowania. Samochody te nie powodują emisji spalin z rury wydechowej – są one bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Ich ładowanie trwa natomiast dłużej niż napełnienie zbiornika.

https://www.mbmotors.pl/samochody-osobowe/elektryczne-mercedesy/

Różnice między hybrydą, a elektrykiem

Główną różnicą między samochodem hybrydowym, a elektrycznym jest źródło napędu. Hybrydy wykorzystują silnik elektryczny i spalinowy. Ten drugi służy przede wszystkim jako źródło zasilania w trakcie jazdy na długie dystanse, kiedy to silnik elektryczny wspomaga go w czasie jazdy miejskiej i przy przyspieszeniach, W elektryku auto jest napędzane wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego.

Samochody hybrydowe emitują mniej spalin niż tradycyjne pojazdy spalinowe, jednak nie jest to całkowite zerowe. Auto elektryczne są bardziej ekologiczne, ponieważ nie emitują spalin podczas jazdy.

Różnice pojawiają się także w zasięgu. Hybrydy mają przeważnie większy zasięg niż elektryki, a ich niezależność ładowania jest większa gdyż mogą być one też napędzane benzyną. Zasięg w samochodach elektrycznych zależy od pojemności baterii, a stacji ładowania jest o wiele mniej niż tradycyjnych.

Kolejne są koszty operacyjne. Hybrydy są bardziej oszczędne w użytkowaniu niż samochody spalinowe, a elektryki są tańsze w eksploatacji niż hybrydy i auta spalinowe. Zarówno samochody elektryczne jak i hybrydowe są droższe od spalinowych, ponieważ zawierają dodatkowe elementy, jak silnik elektryczny czy baterie.

Samochody hybrydowe i elektryczne w MB Motors!

MB Motors to Autoryzowany Dealer Mercedes-Benz z oddziałami w Piasecznie, Poznaniu i Jankach koło Warszawy. W swojej ofercie posiadają luksusowe i komfortowe auta elektryczne oraz hybrydowe. Nie jesteś pewien, który z nich będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? Spokojnie! W MB Motors pracują doświadczeni specjaliści, którzy pomogą Ci w dokonaniu najlepszego wyboru.