Przejdź do treści

Puste miejsca w magazynie – co z nimi zrobić?

  • przez

Problemu niewykorzystanej powierzchni magazynowej doświadcza wiele przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami logistycznymi. Puste miejsca w magazynie co miesiąc generują dodatkowe koszty, wpływając negatywnie na równowagę i rozwój biznesu. Zamiast dokładać do interesu, zdecydowanie lepiej podjąć kroki, które zamienią upływ gotówki na pasywny dochód. Jak to zrobić? Najlepszą metodą jest wynajem hali magazynowej lub jej części innemu podmiotowi.

Wynajem pustego magazynu – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem, jaki warto postawić, jest zrozumienie swojego magazynu. Nie każdy przedsiębiorca wie, jakiego typu przestrzenią w ogóle dysponuje. Istnieją różne rodzaje magazynów i zasadniczo dzieli się je na:

  • otwarte – np. składowiska, place składowe, pryzma;
  • półotwarte – wiaty, szopy itp.;
  • zamknięte – np. parterowe, wielokondygnacyjne, piwnice, bunkry itp.;
  • specjalne – np. chłodnie, przechowalnie materiałów łatwopalnych, magazyn zautomatyzowany czy cross-docking, gdzie towary przechowywane są tylko przez kilka godzin.

Magazyny rozróżnia się też ze względu na klasę obiektu. Istnieje 6 takich klas: A+, A, B+, B, C i D, a im bliżej początku alfabetu, tym nowocześniejsza jest hala magazynowa. Zakres od A+ do B+ dotyczy obiektów stosunkowo młodych i nowoczesnych zlokalizowanych na terenie miast lub w strefach przemysłowych. Kolejne oznaczenia zarezerwowane są dla budynków z lat 70. i 80. XX wieku (B) oraz starych i wymagających remontu (C, D). Jest to jednak klasyfikacja umowna, ponieważ nie istnieje organ nadrzędny, przypisujący klasy magazynom.

Określenie rodzaju magazynu jest istotne z 2 powodów. Po pierwsze, pomaga wycenić obiekt pod wynajem. Po drugie, wiedząc, jaką powierzchnią się dysponuje, można dostosować ofertę do potencjalnego najemcy.

Wynajem magazynu – częściowy czy w całości?

Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji o tym, czy planujesz wynajem hali magazynowej, czy tylko jej części. Możliwości w tej sferze zależą zarówno od powierzchni, jaką dysponujesz, jak i rodzaju magazynu oraz indywidualnych potrzeb – Twoich i potencjalnych zainteresowanych wynajmem.

Przykładowo, dzierżawiąc halę w sekcjach, możesz zyskać więcej klientów, którzy potrzebują niewielkiej przestrzeni na składowanie swoich towarów. Nie każde przedsiębiorstwo będzie zainteresowane wynajmowaniem całego budynku. Niektóre biznesy, np. z branży gastronomicznej czy rozrywkowej, charakteryzuje sezonowy popyt na produkty, a co za tym idzie, zmienne zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową. Dlatego mogą nie być przekonane do tego, by przez cały rok płacić za miejsce, którego nie użytkują. Interesować je będzie najem krótkoterminowy i/lub małej powierzchni.

Wynajmij magazyn szybko, wygodnie i bezpiecznie

Nie ulega wątpliwości, że lepiej wynajmować pustą przestrzeń magazynową, aniżeli co miesiąc do niej dopłacać. Ciekawą opcją dla przedsiębiorców zainteresowanych wynajmem – zarówno dla kogoś, jak i od kogoś, również krótkoterminowym – jest polska platforma 4SHELF. Aplikacja działa podobnie jak popularne portale do wynajmu pokoi czy mieszkań, np. Airbnb. Umożliwia szybkie i wygodne umieszczanie ofert przechowywania towarów bez ograniczeń i w różnych lokalizacjach, głównie w magazynach. Większość procesów jest zautomatyzowana i wysoce bezpieczna, a umowy zawierane są przy minimum formalności. Zainteresowani przedsiębiorcy mogą obecnie zapoznać się z funkcjonalnością 4SHELF jako testerzy.

4SHELF jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.