Przejdź do treści

Przestrzeń magazynowa – jak ją zaplanować?

  • przez

Magazyn stanowi rdzeń niejednego biznesu, zwłaszcza produkcyjnego. To od jego sprawnej pracy zależy m.in. tempo dostarczania niezbędnych materiałów oraz transportowania ich do odbiorców końcowych, sklepów etc. Planując przestrzeń magazynową należy poświęcić temu sporo uwagi i nie podejmować żadnych przypadkowych działań. W naszym artykule omawiamy kilka podstawowych kwestii związanych z optymalizacją przestrzeni magazynowej.

Zaczynamy od projektu magazynu

Zaprojektowanie magazynu to bardzo ważny, a niestety wciąż często pomijany etap. Tymczasem o magazynie warto myśleć w dokładnie takich samych kategoriach, jak o biurowcu czy budynku mieszkalnym. Od dobrego projektu zależy tempo budowy, urządzania oraz późniejszy komfort korzystania z obiektu, nie wspominając już o bezpieczeństwie.

W Polsce nie brakuje firm specjalizujących się w projektowaniu przestrzeni magazynowych. Warto skorzystać z takiej usługi, ponieważ projekt bardzo ułatwi zagospodarowanie magazynu, eliminując ryzyko pominięcia istotnych elementów oraz pozwalając maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Wybór odpowiedniego wyposażenia przestrzeni magazynowej

Każdy magazyn, niezależnie od jego wielkości i ostatecznego przeznaczenia, wymaga wyposażenia w wiele różnego rodzaju urządzeń, maszyn i akcesoriów. Kluczowy wpływ na funkcjonowanie współczesnego magazynu mają systemy transportu wewnętrznego, które mogą się składać na przykład z przenośników rolkowych czy taśmowych.

Magazyn, w zależności od rodzaju składowanych w nim towarów, może wymagać wyposażenia także m.in. w wózki widłowe, podnośniki ręczne, paleciaki, różnego rodzaju opakowania, pasy, szekle, zawiesia, sztaplarki i oczywiście regały magazynowe.

Regały magazynowe – to one decydują o funkcjonalności magazynu

Regały magazynowe stanowią niezbędny, podstawowy element wyposażenia każdego magazynu, również najmniejszego. To na nich składujemy poszczególne towary, to one umożliwiają łatwy dostęp do umieszczonych na nich przedmiotów.

Regały magazynowe to obszerna kategoria produktów. Konkretne konstrukcje zawsze dobiera się do danego magazynu, biorąc pod uwagę dostępną przestrzeń, kubaturę obiektu, rodzaj składowanych towarów oraz preferowany sposób obsługi regałów.

Do najpopularniejszych rodzajów regałów magazynowych zaliczymy:

  • Regały wysokiego składowania;
  • Regały wjezdne;
  • Regały półkowe;
  • Regały przepływowe;
  • Regały wspornikowe;

Do tego dochodzą również funkcjonalne antresole magazynowe i inne konstrukcje, które umożliwiają jeszcze lepsze zagospodarowanie przestrzeni magazynu.

Dobór regałów magazynowych do własnego magazynu warto skonsultować z ekspertami w tej dziedzinie, najlepiej kontaktując się bezpośrednio z dystrybutorem konstrukcji czołowych producentów. Naszą rekomendację ma spółka LTM, która oferuje wszelkie rodzaje regałów, zapewniając przy tym kompleksową realizację inwestycji – wraz z wykonaniem projektu magazynu, dostarczeniem regałów, montażem i demontażem starych konstrukcji.

W ofercie spółki LTM znajdują się również używane regały magazynowe, które są w bardzo dobrym stanie technicznym, zostały drobiazgowo sprawdzone przed dalszą odsprzedażą, a są też znacznie tańsze w porównaniu z fabrycznie nowymi konstrukcjami. To dobra propozycja dla przedsiębiorców dysponujących mocno ograniczonym budżetem.

Reagowanie na wszelkie nieprawidłowości

Nawet perfekcyjnie zaplanowany i doskonale wyposażony magazyn z czasem może stać się mniej funkcjonalną przestrzenią, co jest zupełnie normalne i wynika ze specyfiki pracy (niedbałe odkładanie niektórych przedmiotów, usterki, wyeksploatowanie poszczególnych elementów itd.). Stąd bardzo ważne jest, aby na bieżąco reagować na wszelkie nieprawidłowości zgłaszane przez pracowników magazynu, jak również regularnie przeprowadzać przeglądy magazynu, ze szczególnym uwzględnieniem regałów.

Więcej o tym, jak optymalnie zaplanować przestrzeń magazynu, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/jak-zoptymalizowac-przestrzen-magazynowa-wybor-optymalnych-regalow-to-nie-wszystko/.