Przejdź do treści

Profesjonalne wsparcie sprzedaży, czyli merchandising

  • przez

Merchandising to rodzaj usług, których podstawowym celem jest wspieranie sprzedaży. Efektywne działania merchandisingowe wyróżniają się między innymi umiejętnym zaprojektowaniem przestrzeni sprzedażowej – to z kolei daje gwarancję na to, iż oferowane przez daną firmę produkty są eksponowane we właściwy sposób. A w konsekwencji klienci są zachęceni do zakupu tych produktów i usług.

Merchandising – najważniejsze informacje 

Eksperci wskazują, iż podstawą merchandisingu jest odpowiednie aranżowanie otoczenia sprzedażowego a także właściwe lokowanie sprzedawanych towarów. Trzeba pamiętać o tym, aby zwracać uwagę kupujących, ponieważ jest to jedna z podstaw działalności handlowej. W niniejszym artykule omawiamy najważniejsze rodzaje merchandisingu – profesjonalny, stacjonarny oraz mobilny.

Typy merchandisingu 

Pierwszym typem merchandisingu, który omówimy, jest merchandising profesjonalny. Merchandising profesjonalny to taki typ wsparcia sprzedażowego, w którym osoby odpowiedzialne za wdrażanie działań merchandisingowych cały czas pozyskują nową wiedzę w tym zakresie i starają się na bieżąco spełniać potrzeby i oczekiwania formułowane przez klientów. Podstawą tego typu merchandisingu jest nieustanne szkolenie fachowców, którzy odpowiadają za wdrażanie tych działań. Szkolenia te powinny odbywać się zarówno w formie stacjonarnej jak i za pośrednictwem trybu internetowego. Merchandising profesjonalny musi być bowiem świadczony na najwyższym poziomie.

Następny rodzaj merchandisingu to merchandising stacjonarny. Dedykowany jest on obiektom wielkopowierzchniowym, czyli takim, których powierzchnia sprzedaży jest większa niż 400 metrów kwadratowych. Uwarunkowane jest to tym, iż w przypadku obiektów tego typu priorytetem jest odpowiednia aranżacja poszczególnych przestrzeni handlowych. Niezwykle istotna jest również dbałość we wprowadzaniu modyfikacji w ekspozycjach. Merchandising stacjonarny musi opierać się na wsłuchiwaniu się w potrzeby klientów oraz na tym, aby pamiętać o szeregu czynników takich jak lokalizacja, zyski itd.

Ostatni rodzaj wsparcia sprzedażowego to merchandising mobilny – na korzystanie z niego decydują się przede wszystkim punkty handlowe posiadające małą powierzchnię. Najważniejsza jest tutaj elastyczność w stosunku do potrzeb artykułowanych przez danego przedsiębiorcę.

Przykład dobrego wsparcia sprzedaży 

W dzisiejszych czasach merchandising w branży handlowej to podstawa. Jedną z firm, która świadczy usługi tego typu, jest Meservice. Jest to firma, która posiada w tym zakresie niezbędne doświadczenie oraz sztab profesjonalnych fachowców.