Przejdź do treści

Produkcja elektroniki – w jakich urządzeniach możemy spotkać się z tą dziedziną?

  • przez

Elektronika jest nauką zajmującą się badaniem przepływu sygnałów w obwodach elektrycznych. Jest z nami nie od dziś, a już od okolic pierwszej Wojny Światowej, której przebieg stworzył wymóg wykreowania pierwszych radioodbiorników. Od tego czasu branża nieustannie się rozwija. Wynaleziono nowoczesne metody tworzenia płytek drukowanych, a także opatentowano sposoby montażu komponentów odbywającego się bez fizycznej ingerencji zasobów ludzkich. Można powiedzieć, że obecnie to układy robią układy, a człowiek tym wszystkim jedynie zarządza. W poniższym wpisie skupimy się na metodach montażu komponentów oraz wskażemy na branże, w jakich elektronika odgrywa szczególnie ważną rolę.

Jak tworzy się elektronikę?

Wcześniej wspomnieliśmy, iż elektronika bazuje na przetwarzaniu sygnałów bądź impulsów. Na dobrą sprawę można pokusić się o stwierdzenie, że nie zajmuje się faktycznie energią elektryczną. Wartości znamionowe prądów na takich układach są niezwykle małe, a sygnał jest kluczowym elementem w kwestii działania obwodów.

Sam proces tworzenia elektroniki jest lekko skomplikowany. Do tworzenia obwodów potrzebna jest nie tylko praktyka, ale również wiedza w temacie podzespołów. Pierwszym krokiem jest oszacowanie projektu całego układu. Dziś robi się to w programach komputerowych, przedstawiających od razu wizualizację działania takich wyrobów. Po dokładnym zaprojektowaniu należy zająć się docinaniem wymiaru płyty PCB, na której umieszczane będą komponenty. Te z kolei można mocować na dwa różne sposoby: metodą SMT bądź THT.

Pierwszy sposób jest określany inaczej montażem powierzchniowym. Polega on na przyklejeniu komponentu do powierzchni płytki, przy użyciu pasty lutowniczej. Drugim rozwiązaniem jest już natomiast montaż przewlekany THT, wymagający przewiercania płytki i przeplatania przez nią odnóg specjalnego komponentu.

Gdzie stosuje się elektronikę?

Ciężko byłoby nie znać odpowiedzi na to pytanie. W dzisiejszych czasach produkcja elektroniki jest na tak wysokim poziomie, że można wykorzystywać ją niemal wszędzie. Najbliższym przykładem mogą być nasze telefony, które zawsze znajdują się w naszej kieszeni i większość z nas nawet się z nimi nie rozstaje. Z domowych zastosowań trzeba wspomnieć, że większość urządzeń RTV/AGD ma już wbudowane elektroniczne układy służące ich sterowaniu. Coraz częściej elektroniką doposażamy nawet nasze domy, a to w celu stworzenia inteligentnych systemów typu smart home.

Domowy użytek jest tak naprawdę jedynie zalążkiem całkowitego stosowania układów elektronicznych. Na takich obwodach bazuje praktycznie cały przemysł, ale i nie tylko. Elektronika może odgrywać ważną rolę w kontekście ratowania zdrowia i życia. Podobnie przyczynia się do istotnych działań w kontekście ochrony środowiska i pełni bardzo ważną funkcję kontroli przepływów różnego rodzaju instalacji.

Jak widać, elektronika z punktu widzenia ludzkości jest bardzo potrzebna. Powinniśmy dążyć więc do jej stałego rozwoju i nieustannie minimalizować obwody bez jakiejkolwiek utraty ich wydajności.