Przejdź do treści

Produkcja dla przemysłu samochodowego – czym się cechują przedsiębiorstwa z tej branży?

  • przez

Automotive to ogromny biznes, który co roku przynosi milionowe zyski wielu przedsiębiorstwom i licznym Europejczykom daje zatrudnienie. Także polscy pracownicy oraz polskie firmy mają niemały udział w światowej produkcji dla przemysłu samochodowego. Dlatego też warto bliżej poznać ten sektor gospodarki i dowiedzieć się, jak zakłady produkcyjne wyglądają od kuchni.

Produkcja dla przemysłu samochodowego – zróżnicowane produkty

Pierwsze pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć to, co właściwie powstaje w procesie produkcji dla przemysłu samochodowego. Jak można się domyślić, nie jest to całe kompletne auto, a poszczególne komponenty. Bardzo często różne firmy zewnętrzne wytwarzają elementy składające się na aż 80% auta, które potem faktycznie powstanie w fabryce samochodów. Zatem zakłady produkcyjne najczęściej dostarczać będą akcesoria, silniki, części do układów napędowych, elementy układów hamulcowych i wiele innych.

​Produkcja dla przemysłu samochodowego – nowoczesna technologia

Ogromną rolę w produkcji dla przemysłu samochodowego odgrywa zaawansowana technologia. Maszyny znajdujące się na halach produkcyjnych wykorzystują obróbkę CNC. Proces ten jest wysoko zautomatyzowany. Jak to działa? Inżynier ze znajomością języka programowania, posługuje się panelem sterowania lub aplikacją, aby ustawić odpowiednie parametry obróbki. Następnie narzędzia sterowane komputerowo wykonują pracę według tego, jakie komendy zostały im wydane. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/automotive/. Dzięki tej metodzie możliwa jest produkcja wysokiej jakości komponentów dla branży automotive na masową skalę.

​Produkcja dla przemysłu samochodowego – sprawne zarządzanie

Za sukcesem wielu firm zajmujących się produkcją dla przemysłu samochodowego, stoi nie tylko rozbudowany park maszynowy i umiejętności w zakresie programowania. To również dobra organizacja pracy. Bardzo ważnym etapem realizacji danego zamówienia jest planowanie i opracowywanie projektu wykonawczego na podstawie wytycznych dostarczonych przez klienta.