Przejdź do treści

Jak zaprojektować ergonomiczny i uniwersalny obiekt produkcyjny?

  • przez

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne musi być otwarte na zmiany oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą na stworzenie dużej konkurencyjności innym firmom. Jedną z inwestycji, która znacząco może przyczynić się do realizacji tego celu jest budowa nowoczesnej hali stalowej, której przeznaczenie lub wielkość można niemal w dowolnej chwili zmienić, jeśli rozwijający się biznes będzie tego wymagał.

Jakie cechy powinna posiadać ergonomiczna i uniwersalna hala produkcyjna?

Aby hale stalowe jak najlepiej spełniały swoje zadanie należy dokładnie przeanalizować wszystkie procesy, jakie będą w nich zachodzić. Ergonomiczny obiekt produkcyjny jest nie tylko miejscem, w którym zachodzą wszelkie procesy związane z wytwarzaniem produktów. Taki budynek powinien mieć również wyodrębnione strefy, dzięki którym cała praca będzie wykonywana sprawnie i bez zbędnych przestojów. Pomieszczenie, do którego będą dostarczane półprodukty, przestrzeń produkcyjna, magazyn na wyprodukowane towary oraz rampa załadunkowa to niezbędne części takiej hali. Jednak to nie wszystko. Nowoczesne obiekty produkcyjne, jakimi są prefabrykowane hale stalowe (przykładowe realizacje można zobaczyć np. na stronie: https://www.borga.pl/hale-stalowe/przemysl/), mogą mieć również wydzieloną powierzchnię administracyjną dla pracowników biurowych. Ponadto, powinny się w nich znajdować pomieszczenia socjalne i sanitarne, aby zapewnić komfortowe warunki wszystkim podwładnym.

Ergonomiczny obiekt produkcyjny powinien również być wyposażony w wysokiej jakości oświetlenie sztuczne, które nie będzie męczyć wzroku i zapewni bardzo dobrą widoczność pracownikom. Innymi elementami mającymi wpływ na dobre samopoczucie oraz wysoką efektywność zatrudnionych są wydajne systemy grzewcze, klimatyzacyjne oraz wentylacyjne. Odpowiednia cyrkulacja powietrza to podstawowy aspekt, który należy mieć na uwadze podczas projektowania ergonomicznej hali produkcyjnej. Poza tym, bardzo istotnym elementem jest dobrze przygotowana posadzka, o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Koniecznym jest właściwe obliczenie maksymalnych obciążeń, jakie będą wywierały na podłoże stojące na hali maszyny oraz poruszające się w jej wnętrzu pojazdy. Dzięki temu, praca będzie wykonywana w bezpiecznych warunkach.

Doświadczony wykonawca stworzy halę na miarę indywidualnych potrzeb

Powierzenie budowy hali produkcyjnej doświadczonej firmie, która wykona całą inwestycję kompleksowo jest gwarantem szybko i sprawnie przeprowadzonych prac. Takie przedsiębiorstwa jak np. Borga, opracowują projekty w oparciu o wymagania inwestorów. Ponadto, generalni wykonawcy posiadają własne fabryki, w których produkują wszystkie komponenty budowlane niezbędne do wzniesienia całego obiektu. Wykwalifikowani pracownicy zatrudnieni przez firmę zajmującą się budową obiektów stalowych odpowiadają za precyzyjny montaż każdej hali i dbają o wysoką jakość wykonania wszystkich prac. Co ważne, inwestor powierzający wykonanie całego zlecenia jednej firmie może mieć niemal pewność, że nieruchomość zostanie oddana do użytku w z góry określonym terminie.