Przejdź do treści

Jak dobrać magazyn do potrzeb biznesowych?

Magazyn pełni niezwykle istotną funkcję w łańcuchu dostaw wielu przedsiębiorstw. Jest to nie tylko miejsce składowania towarów, lecz również kompletacji zamówień, konfekcjonowania, a w końcu — wysyłki produktów do klienta końcowego. W dużej mierze to od pracy magazynu zależeć będzie więc to, jak szybko kupujący otrzyma należne przedmioty, a także czy w sezonach wzmożonego popytu na dane dobra firma będzie umiała poradzić sobie z koniecznością obsługi dużej liczby zamówień. Podpowiadamy, jakie kwestie należy uwzględnić podczas dobierania magazynu dla potrzeb działalności.

Lokalizacja magazynu

Lokalizacja obiektu ma istotne znaczenie z perspektywy tych biznesów, które starają się konkurować na rynku także pod kątem oferowanego czasu dostawy. Ulokowanie hali magazynowej blisko ośrodków miejskich pozwala na korzystanie z dobrze rozwiniętej sieci dróg, łatwy dostęp do kluczowych w regionie arterii komunikacyjnych, a także możliwość szybkiego dojazdu do działających w mieście punktów sprzedażowych (w tym przypadku magazyn może także stać się miejscem, w którym klient może kupić lub odebrać zamówiony produkt).

Jeśli eksportujesz produkty za granicę, dobrym wyborem będzie wynajęcie lub zakup magazynu w pobliżu tras międzynarodowych, portów morskich czy lotnisk. Na terenie Polski i Europy aktywnie działa na przykład Panattoni — wieloletni lider tutejszego rynku powierzchni logistyczno-przemysłowych. Więcej informacji na temat działalności i aktualnej oferty tego dewelopera znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl

Rodzaj towarów i jego znaczenie

To, jaką formę przybierze magazyn, powinno zależeć między innymi od tego, jakie towary będą w nim składowane. Wyróżnić można przede wszystkim trzy typy konstrukcji takiego obiektu:

  • magazyn otwarty — w tym rodzaju magazynu towary składowane są na zewnątrz. Jest to więc opcja odpowiednia wyłącznie w przypadku produktów odpornych na wilgoć i niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr, śnieg, wysokie i niskie temperatury.
  • magazyn półotwarty — jest to magazyn częściowo zabudowany. Ze względu na swoją konstrukcję jest odpowiedni do składowania towarów odpornych na wysokie i niskie temperatury, ale i takich, które warto ochronić przed bezpośrednim kontaktem z wodą lub przed silnym wiatrem.
  • magazyn zamknięty — jest to całkowicie zabudowana hala, przeznaczona dla wszelkiego rodzaju towarów, zwłaszcza tych, które muszą być stale chronione przed wilgocią, gorącem lub zimnem oraz wiatrem.

Dostępna powierzchnia i infrastruktura

Każdy biznes nieco inaczej  wykorzystuje magazyn, dlatego należy upewnić się, że w pozyskanej na ten cel przestrzeni możliwe jest prowadzenie działalności w sposób wydajny i umożliwiający sprostanie zapotrzebowaniu na towary. Jeśli nie wie się, jaka powierzchnia magazynowa będzie potrzebna dla danego biznesu, dobrym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na wynajęcie przestrzeni w parku logistycznym — w razie potrzeby klient będzie mógł dokupić dodatkowe moduły lub z nich zrezygnować.

Jakość pracy magazynu zależna jest w dużej mierze od infrastruktury tego obiektu. Upewnij się więc, że w przestrzeni składowania dostępne są wygodne regały dopasowane do specyfiki produktów, optymalnie wytyczone ścieżki transportowe czy rozwiązania z zakresu automatyzacji (np. taśmy transportujące).