Przejdź do treści

Doradztwo biznesowe – gdzie go szukać?

  • przez

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwym zadaniem, a ciągłe zmiany na rynku wymagają wdrażania coraz nowszych rozwiązań. Działanie pod presją czasu i podejmowanie wielu decyzji dotyczących przyszłości przedsiębiorstwa wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Przedsiębiorcom może ich brakować, dlatego też warto korzystać z doradztwa finansowego. Dowiedz się, jak działa i w jaki sposób może pomóc Twojej firmie.

Doradztwo biznesowe – co to jest?

Doradztwo biznesowe to usługa świadczona przez specjalistów, którzy od lat zajmują się daną branżą. Polega na udzielaniu porad, które mają przynieść danej firmie wymierne, ekonomiczne korzyści. Działania doradców obejmują wszystkie zagadnienia dotyczące prowadzenia biznesu, od marketingu, przez finansowanie, po robotyzację. Tacy specjaliści charakteryzują się wieloletnim doświadczeniem na wysokich stanowiskach oraz wiedzą zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.

Co obejmuje doradztwo biznesowe?

Zakres usług doradców biznesowych obejmuje praktycznie każdy sektor prowadzenia biznesu. Poszczególni konsultanci specjalizują się w danych dziedzinach. Ich porady mogą dotyczyć takich sektorów, jak:

  • zarządzanie operacyjne;
  • zasoby ludzkie;
  • transformacja cyfrowa;
  • sprzedaż i marketing;
  • zarządzanie strategiczne;
  • finanse.

Jakie korzyści daje doradztwo finansowe?

Ze względu na to, że firmy borykają się z różnymi problemami, ciężko określić konkretne korzyści płynące ze współpracy z doradcą. Jednak zawsze ma ona na celu przyniesienie przedsiębiorstwu zysku. Może być to przez optymalizację produkcji, bardziej efektywne zarządzanie zasobami, przeprowadzenie skutecznie danego projektu, wdrożenie nowych rozwiązań w strukturę firmy lub zażegnanie kryzysu. Osiągnięcie danych celów jest możliwe dzięki know-how, jakie posiada specjalista. Jego wiedza i doświadczenie to najważniejsza wartość dodana.

Inną ważną zaletą takiej współpracy jest to, że na problemy firmy można spojrzeć z nowej perspektywy. Doradztwa biznesowy, w przeciwieństwie do właściciela firmy, nie podejmuje decyzji pod wpływem emocji, związanych np. z przywiązaniem do pracowników lub kosztami włożonymi w dany projekt. Dzięki temu jest w stanie podjąć najlepszą możliwą decyzję.

Gdzie szukać doradcy biznesowego?

Usługi doradcze świadczą zarówno duże międzynarodowe firmy, jak i pojedynczy, lokalni freelancerzy. Wybór jest naprawdę ogromny, więc podjęcie właściwej decyzji może być trudne. Rozwiązaniem tego problemu jest portal Redegate. Został założony przez doświadczonych specjalistów w celu usprawnienia procesu dobierania odpowiedniego specjalisty. Wystarczy podać, z jakim sektorem ma się problem, a spośród setek zweryfikowanych specjalistów zostaną wybrani najlepiej dobrani eksperci.

Czym się kierować wybierając doradcę biznesowego?

Wielu doradców reklamuje się w internecie, przez co łatwo zgubić się w morzu ofert. Wybierając eksperta do współpracy, należy kierować się przede wszystkim jego udokumentowanymi sukcesami. Warto także zwrócić uwagę na referencję od poprzednich klientów. Najlepiej umówić się na rozmowy z kilkoma doradcami i porównać ich oferty. Podczas takiego spotkania można także zweryfikować, czy współpraca będzie układać się pomyślnie i czy komunikacja przebiega bez problemu.