Przejdź do treści

Zasada 3G

  • przez

Zasada 3G ( Gemba Gembutsu Genjitsu ) jest jedną ze strategii stosowaną w ramach filozofii Kaizen. Po odpowiednim jej zrozumieniu będziesz w stanie dokonać radykalnych ulepszeń w swoim  zakładzie. Zasada 3G zachęca menadżerów, kierowników do znalezienia lokalizacji rzeczywistych produktów i zapoznania się z faktami na miejscu.

Jej stosowanie prowadzi do odkrycia występujących marnotrawstw, oraz bardzo często rzuca nowe światło w kwestii rozwiązywania wykrytych wcześniej problemów co z biegiem czasu może pomóc w usprawnieniu praktycznie każdego aspektu funkcjonowania firmy.

Gemba – oznacza „miejsce zdarzenia” lub  „miejsce wykonywania rzeczywistej pracy”.

Dla procesu produkcji to hala produkcyjna, innym przykładem jest magazyn czyli gemba dla procesów składowania, załadunku czy rozładunku. Krótko rzecz ujmując, jest to miejsce budujące wartość dodatnią dla klienta.

Określenie  „spacer Gemba” to po prostu wyjście z biura na miejsce gdzie wykonywana jest właściwa praca.  Idea, która temu towarzyszy to przede wszystkim zmiana trendu menadżerów, którzy podejmują decyzję tylko i wyłącznie na podstawie raportów lub informacji z „drugiej ręki”.

Co jest istotne, raporty nie są w czasie rzeczywistym, mogą nie być dość obiektywne i nie są w stanie zastąpić działań i interakcji z pracownikami produkcyjnymi.

Zespoły zarządzające oprócz spojrzenia na miejsce wykonywania rzeczywistej pracy, powinny również spojrzeć na rzeczywisty produkt (Gembutsu). Zapoznanie się z nim jest kluczowe, gdyż pozwoli lepiej poznać cel całego procesu produkcyjnego.

Bardzo ważne jest to, aby patrzeć na faktyczny produkt na każdym etapie procesu produkcyjnego. Pozwoli to lepiej zrozumieć co dzieje się na każdym jego etapie, a także umożliwi sprawdzanie, gdzie wartość jest dodawana.

Taki zabieg może pomóc przy usprawnieniu procesu, eliminując wszelakie marnotrawstwo. Aby rzetelnie móc obserwować strumień wartości i wyciągać z niego informacje w postaci danych, należy zdobyć doświadczenie na każdym etapie produkcji.

Ostatnią z zasad 3G jest Genjitsu czyli „fakty”.

Nie należy błędnie mówić o nich w kontekście znalezienia odpowiedzi na pytanie „kogo” lub „co” powinniśmy winić za problemy. Nawet jeśli pracownik produkcyjny robi coś źle, nie musi prowadzić to do jego zdyscyplinowania czy nawet zwolnienia.

Sytuację taką powinno się traktować jako szansę na naukę dla pracownika jak i całej kadry zarządzającej. Już podczas ustalania faktów jesteś w stanie otrzymać informacje, które będą istotne przy wprowadzeniu zmian i wyeliminowania marnotrawstwa tam, gdzie jest to możliwe.

Ciężka praca nad gromadzeniem faktów pozwala podejmować decyzję na podstawie realnych danych, a nie tylko opierając się na założeniach.

Aby prowadzić skuteczne Genchi Genbutsu Genjitsu  należy :

  • Prowadzić obserwację – jest to jeden z najskuteczniejszych i być może najważniejszych sposobów na gromadzenie istotnych danych. Dodatkowo każdym menadżer czy kierownik powinien znać WSZYSTKIE procesy i operacje jakimi zarządza, ponieważ MUSI wiedzieć co oglądać i monitorować jako Krytyczne Czynniki Sukcesu.
  • Przeprowadzić wywiad – czyli zdobyć informacje od członków zespołu, którzy bezpośrednio w miejscu Gemba wykonują pracę. Jest to bardzo dobry sposób na zdobycie danych, oczywiście wiedząc o co chcemy ich zapytać. Przy zadawaniu pytań jak najbardziej można wspomóc się metodami 5Why (5x Dlaczego?), bądź 5Why1H ( co? kiedy? gdzie? kto? który? jak? )
  • Przeprowadzenie ankiety – należy pamiętać, że przygotowanie ankiety musi być wykonywane przez osobę z dużym doświadczeniem, w przeciwnym wypadku wyniki nie zapewnią nam pożądanych rezultatów. Pod uwagę należy również wziąć fakt, że dane będzie można uwzględnić tylko z pewnym stopniem pewności.
  • Wykonać ćwiczenie praktyczne – pozwala to na dokładną analizę danych w czasie rzeczywistym. Praktyczna metoda przeprowadzenia procesu możne również uświadomić nas o występujących marnotrawstwach, o których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, co może rzucać nowe spojrzenie w kwestii rozwiązywania problemów
  • Dane historyczne – analiza danych historycznych może zilustrować zachowanie danego zjawiska w przeszłości przewidując jego zachowanie oraz trend. Podczas analizy danych historycznych należy uwzględnić, że nie jest to pewna metodologia prognostyczna

Spacerowanie po hali produkcyjnej nie jest tym samym co prowadzenie świadomego, celowego i rozważnego Genchi-Genbutsu-Genjitsu, gdzie obserwuje się pewne obszary i zadaje się konkretne pytania.