Przejdź do treści

Zastosowanie etykieciarek

  • przez

Bez nich, dzisiejsze sprawne funkcjonowanie wielu gałęzi przemysłu i usług, nie byłoby możliwe. Służą do przyspieszenia niektórych procesów, usprawnienia ich wykonywania, odciążania konieczności pracy człowieka oraz kreowania wizualnego marketingu produktu. Etykieciarki, o których mowa, mogą mieć rozmaity charakter i zastosowanie. Ich typ warunkuje możliwe ich przeznaczenie oraz rodzaj wykonywanej pracy. Czym są i w jakim celu się je stosuje?

Czym są etykieciarki?

Etykieciarki to popularna nazwa drukarek etykiet samoprzylepnych, które wykorzystuje się w szeroko rozumianym przemyśle i rynku usług. Ich zadaniem jest stworzenie wydruku etykiety, którą znakuje się poszczególne produkty lub towary. Przenoszenie znaków graficznych dzięki etykieciarkom możliwe jest na różnego rodzaju materiale, w zależności od potrzeby oraz rodzaju drukarki.

Po co stosuje się etykieciarki?

Praca etykieciarek może mieć rozmaite zadania do spełnienia. Wydruk samoprzylepnych etykiet przemysłowych może służyć jedynie znakowaniu pewnych produktów, umożliwieniu prowadzenia ich automatycznej i komputerowej ewidencji, przekazaniu pewnych istotnych informacji lub określaniu danego produktu, sygnowaniu go logo firmowym i wyróżnieniu spośród oferty konkurencji.

Zastosowanie marketingowe

Etykieciarki mogą być wykorzystywane do drukowania etykiet stanowiących firmową wizytówkę danego produktu. Bardzo często takie funkcje wykorzystywane są przy drukowaniu etykiet na butelki z sokami, słoiki z dżemami itp. Zadaniem drukarki jest tutaj nie tylko stworzenie wydruku znakującego towar, ale także zapewnienie jego wyjątkowo wysokiej jakości, ze względu na fakt, że taka etykieta niesie w sobie treść marketingową i ma za zadanie przyciągnięcie wzroku klienta i nakłonienie go do wybrania właśnie tego, a nie innego produktu. Ważna jest tu zatem szczegółowość wydruku i dobre nasycenie kolorystyczne. Do takich zadań powinno się stosować drukarki termotransferowe, które zapewniają wysoką jakość wydruku.

Etykieciarki w logistyce

Niezwykle przydatne okazują się etykieciarki w szeroko rozumianej logistyce. Ich zadaniem jest tu wydruk etykiety ze specjalnym kodem kreskowym, którą nakleja się na paczkę czy paletę z towarem. Dzięki takiej etykiecie, można pracować z towarem przy pomocy skanerów, które błyskawicznie wysyłają informacje o ładunku do systemu komputerowego. Tym samym, nie zachodzi tu konieczność pojedynczego liczenia i zapisywania wyników na kartce papieru. Znacznie usprawnia to obieg przesyłki i znacznie zwiększa kontrolę nad nią. Do takiego zadania wystarczą proste etykieciarki termiczne, drukujące jedynie w czerni.

Przemysł spożywczy

Etykieciarki znajdują często zastosowanie w marketach na działach warzywnych i z owocami. Są one wtedy scalone z wagą aplikacją komputerową i umożliwiają wydruk etykiety, na której znajduje się ciężar wybranego towaru i automatycznie przeliczona ceną jaką klient powinien zapłacić przy kasie. Zazwyczaj są to małe i proste drukarki termiczne, które w zupełności wystarczą do spełnienia tego zadania.

Artykuł powstał we współpracy z firmą AutoJet – producentem etykieciarek automatycznych i ręcznych.