Przejdź do treści

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom magazynów?

  • przez

Praca na magazynie nie należy do najłatwiejszych. Wiele godzin spędzonych na dźwiganiu ciężkich paczek może mieć negatywny wpływ na zdrowie pracowników, ale też zwiększa ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Jako pracodawcy szczególnie zależy Ci na ich uniknięciu? Jeśli tak, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo na magazynie! W najnowszym tekście przedstawiamy kilka wskazówek, które z pewnością Ci w tym pomogą!

Organizuj szkolenia!

Wielu pracodawców popełnia podstawowy błąd – nie organizuje szkoleń lub robi to po macoszemu. Dlaczego warto organizować szkolenia (lub zlecać je specjalistycznym firmą)? Przede wszystkim w celach profilaktycznych. Dzięki nim pracownicy mają szansę dowiedzieć się więcej, np. na temat bezpiecznej i prawidłowej obsługi sprzętu transportującego. Jest to bardzo ważne, bo według specjalistów z dziedziny bhp, to właśnie uderzenia lub potrącenia środkiem transportu magazynowych półek jest najczęstszą przyczyną wypadków w pracy. Warto też co jakiś czas szkolić pracowników z dziedziny higieny pracy – wielu z nich ma bardzo małą wiedzę na ten temat, co skutkuje problemami zdrowotnym, np. przeciążeniem lub urazem kręgosłupa.

Zapewnij klimatyzację!

Pamiętaj, że temperatura na magazynie nie może być zbyt wysoka – nie tylko ze względu na przechowywany towar, ale też dla komfortu pracowników. W końcu nic tak nie obniża efektywności jak skwar i ukrop, prawda? Dlatego niezbędna jest klimatyzacja. Dzięki powiewowi świeżego powietrza, pracownicy będą czuli się lepiej, a przechowywane produkty będą w pełni bezpieczne. Musisz jednak trzymać pieczę nad jej użytkowaniem i pielęgnacją. Nigdy nie podkręcaj zbyt mocno urządzenia! Temperatura nie powinna za niska – w przeciwnym razie podwładni będą narażeni na obniżenie odporności, a tym samym grożą im różne choroby dróg oddechowych. Równie ważna jak użytkowanie jest też konserwacja. Obowiązkowo, nie rzadziej niż co 3-4 miesiące, zlecaj specjalistom dogłębne czyszczenie klimatyzacji. Dlaczego to tak istotne? Z czasem w przewodach wentylacyjnych gromadzi się kurz i pleśń. Nie dość, że ma to negatywny wpływ na zdrowie pracowników, to jeszcze spowalnia i obciąża urządzenie, powodując większe zużycie energii.

Zadbaj o wyposażenie techniczne!

Chcesz, żeby Twój magazyn był w pełni bezpieczny dla pracowników? Nie oszczędzaj na jego wyposażeniu technicznym! Magazynowe regały powinny być wykonane z trwałych materiałów wysokiej jakości, które bez problemu utrzymają przechowywane na nich towary. Pamiętaj jednak, że masa składowanych produktów nie powinna przekraczać maksymalnego obciążenia! Przekroczenie normy, nawet o kilka kilo, jest bardzo niebezpieczne i może spowodować zawalenie konstrukcji. Ważna jest też kontrola pojazdów wewnątrzzakładowych. Niesprawne nie tylko utrudniają pracę, ale też stanowią zagrożenie dla kierujących nimi pracowników. Ich regularny przegląd powinien być dla Ciebie sprawą priorytetową.