Przejdź do treści

Zalety automatyki przemysłowej

  • przez
540views

Celem każdego przedsiębiorstwa – bez względu na branże jest wzrost wydajności, a co za tym idzie – powiększenie zysków. Aby tak się działo, warunkiem jest wzrost produkcji. Ten z kolei uwarunkowany jest minimalizacją czasu oraz kosztów.

Oba te warunki są możliwe do spełnienia dzięki automatyce przemysłowej. Czym jest tytułowa – automatyka przemysłowa? Jakie są jej najważniejsze zalety? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule.

Objaśnienie pojęcia automatyka przemysłowa

Nowoczesna fabryka opiera się przede wszystkim na zrobotyzowanych halach produkcyjnych oraz zaawansowanych technologicznie zapleczach sprzętowych w składzie których nie może zabraknąć zmodernizowanych sieci komputerowych. Są one wykorzystywane głównie w celu kontroli każdego etapu produkcyjnego. Stosowane są do tego skomplikowane systemy do których zaliczamy maszyny wraz z centralami nimi sterującymi oraz oprogramowaniem. Owe zestawienia są efektem wieloletnich prac wybitnych inżynierów poszukujących rozwiązań prowadzących do zwiększenia wydajności oraz optymalizacji kosztów produkcji.

Podsumowując – automatyka przemysłowa zajmuje się rozwojem maszyn oraz innych urządzeń wykorzystywanych w procesach produkcyjnych takich jak linie montażowe, urządzenia kontrolno-pomiarowe oraz urządzenia sterujące.

Najważniejsze zalety automatyki przemysłowej

Do najważniejszych zalet automatyki przemysłowej zaliczamy przede wszystkim zwiększenie produktywności. To właśnie tego rodzaju działania pozwalają na wdrożenie współczesnej idei produkcji masowej, która polega na wykreowaniu jak największej liczby produktów w jak najkrótszym czasie. W największych markach liczy się każda minuta, a nawet sekundy, które mogą mieć wpływ na uwarunkowania finansowa – słowem – zysk.

Drugą z ważnych zalet jest poprawa jakości produktów oraz uproszczony system kontrolny. Nowoczesne urządzenia są precyzyjne i powtarzalne – rzadko można uświadczyć w ich funkcjonowaniu błędów na które narażone jest człowiek. Te wynikają najczęściej ze zmęczenia, co zwiększa ryzyko zaburzenia procesu produkcyjnego.

Automatyka przemysłowa umożliwia ponadto możliwość zautomatyzowanej kontroli, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Niewątpliwie istotnym walorem tytułowego rozwiązania jest również zminimalizowany koszt produkcji. Składają się na niego dwa czynniki – redukcja etatów (współczesna maszyna zastępuje nawet kilku operatorów!), a także produkcja trwająca nieprzerwanie – 24h na dobę – to w sposób walny przyczynia się do zwiększenia zysków.

Ostatnim atutem automatyki przemysłowej jest zwiększenie bezpieczeństwa. Pracownicy nie są narażeni na pracę w ekstremalnych warunkach, takich jak niskie, bądź wysokie temperatury, a także zanieczyszczona atmosfera. Skrajnie ekstremalne warunki mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pracowników – maszyny doskonale sobie w nich poradzą, nie zaburzając procesu produkcyjnego.

Części i elementy do automatyzacji procesów produkcyjnych znajdą Państwo w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/10-automatyka

You may also like