Przejdź do treści

Używane auto w leasing? Warto to rozważyć!

  • przez

Samochodowy leasing dla firm cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. Rozbudowy floty wcale jednak nie trzeba ograniczać wyłącznie do nowych pojazdów. Firmy leasingowe dają możliwość sfinansowania samochodów używanych. Poznaj powody, dla których takie rozwiązanie może okazać się korzystne.

Leasing dla firm to atrakcyjna opcja dla przedsiębiorców – nawet wtedy, gdy przedmiotem umowy leasingowej są pojazdy używane. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet, dlatego coraz więcej firm je rozważa.

Tańsze używane samochody

Nowe pojazdy dość szybką tracą na wartości – szacuje się, że wartość fabrycznie nowego auta spada o ok. 10 proc. zaraz po opuszczeniu salonu. Dlatego używane samochody są tańsze, co przekłada się m.in. na konieczność uiszczenia niższej opłaty wstępnej (tzw. czynszu inicjalnego) oraz oznacza niższy wykup – są to bowiem parametry uzależnione od rynkowej wartości samochodu.

Możliwe niższe koszty leasingu

Decydując się na leasing samochodów używanych, można spodziewać się niższych kosztów, aczkolwiek nie jest to takie oczywiste. Zarówno opłata wstępna, jak i wykup liczone są od rynkowej wartości pojazdu – ta zaś jest niższa niż wartość rynkowa samochodu używanego (tego samego modelu). Z drugiej jednak strony leasing pojazdów „z drugiej ręki” może być droższy, co wpłynie na wysokość miesięcznej raty.

Wiele tutaj zależy przede wszystkim od konkretnej oferty firmy leasingowej oraz od wartości pojazdu. Dlatego ważne jest porównanie leasingu pod kątem narzucanych opłat. W większości przypadków można jednak liczyć na niższe koszty całkowite.

Leasing samochodów używanych ma wszystkie zalety leasingu aut nowych

Wybierając leasing dla firm, którego przedmiotem jest pojazd używany, przedsiębiorca czerpie takie same korzyści jak w przypadku leasingu nowych samochodów.

  • Możliwość zachowania płynności finansowej

Niska opłata wstępna dotyczy również leasingów na auta używane. Oznacza to, że i tutaj przedsiębiorca nie musi angażować wszystkich swoich środków w celu uruchomienia umowy leasingowej. Przekłada się to na zachowanie równowagi finansowej i swobodny dostęp do kapitału w razie rozpoczęcia planowanej inwestycji. Nie trzeba przy tym obawiać się zatorów płatniczych – wszystkie koszty leasingu są przewidywalne i stałe.

  • Optymalizacja podatkowa

Nie ma znaczenia czy przedsiębiorca wziął w leasing samochód używany czy nowy – w obu przypadkach możliwa jest optymalizacja podatkowa.

Wliczenie w koszty uzyskania przychodu opłaty wstępnej, pełnych miesięcznych rat (części odsetkowej i części kapitałowej), wydatków ponoszonych na paliwo czy innych wydatków związanych z bieżącą eksploatacją samochodu przekłada się na niższe podatki.

  • Możliwość elastycznego dopasowania warunków finansowych

Leasing samochodów używanych jest niezwykle elastyczny – dzięki temu przedsiębiorca może dopasować czas trwania umowy, wysokość opłaty wstępnej czy wysokość miesięcznych rat do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

  • Możliwość cyklicznej wymiany pojazdów

W przypadku leasingu przedsiębiorca jest wyłącznie użytkownikiem pojazdu, dlatego ma możliwość jego wymiany na kolejny – po zakończeniu trwania umowy leasingowej. Nie musi zatem decydować się na wykup – wystarczy, że podpisze następną umowę z firmą leasingową na kolejny samochód. Dzięki temu flota pojazdów przedsiębiorstwa może się cyklicznie zmieniać, wzbogacając w używane samochody charakteryzujące się dobrym stanem technicznym.

Używanych samochodów nie trzeba się bać

Samochody używane wzięte w leasing to pojazdy sprawne techniczne i bezpieczne – szczególnie, jeśli pochodzą z salonów samochodowych. Pozostawione w rozliczeniu przez poprzednich właścicieli, są gruntownie sprawdzane pod kątem technicznym. W razie potrzeby przechodzą drobne naprawy. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że pojazd posłuży dłużej, a także zapewni bezpieczeństwo – kierującemu oraz innym uczestnikom ruchu.

Jak wybrać dobry leasing samochodów używanych?

Samochodowy leasing dla firm może być opłacalny dla przedsiębiorców. Aby jednak w pełni skorzystać z jego zalet, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przy wyborze konkretnej oferty.

Sprawdź:

  • możliwość elastycznego dopasowania wysokości opłaty wstępnej i wykupu
  • maksymalny dostępny rocznik pojazdu używanego
  • szacowaną wysokość miesięcznych rat
  • całkowity koszt leasingu
  • możliwość wymiany samochodu na kolejny po 12 miesiącach.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być Leasing SMARTPLAN na używane samochody dostępny w ofercie Toyota Leasing. Jego dużą przewagą są niższe średnio o 50% oraz możliwość wymiany pojazdu co 2-3 lata.