Przejdź do treści

Tokarki do obróbki powierzchni

  • przez

Tokarki konwencjonalne przeznaczone są do obróbki powierzchni przedmiotów wprawionych ruch obrotowy za pomocą skrawania – toczenia powierzchni zewnętrznych lub za pomocą wytaczania powierzchni wewnętrznych. Nadają one ruch obrotowy obrabianym materiałom za pomocą wrzeciennika oraz prostoliniowy suportu realizując posuw dla narzędzi obróbczych.

Główne cechy tokarki konwencjonalnej to średnica toczenia nad łożem oraz rozpiętość w kłach.

Na rynku dostępne są następujące rodzaje tokarek:

  • Uniwersalne – przeznaczone są przede wszystkim do obrabiania materiałów metalowych, metalopochodnych lub tworzyw sztucznych. Cechują się szerokim zastosowaniem w obróbce zgrubnej, jak i bardzo dokładnej. Pozwalają na nacinanie wszelkiego rodzaju gwintów,
  • Ciężkie – świetnie sprawdzają się przy obróbce olbrzymich gabarytów o wielotonowej masie. Główną ich cechą jest wielozadaniowość. Za ich pomocą można wykonać toczenie: wzdłużne, poprzeczne, zgrubne czy też stoczków.
  • Produkcyjne – używane są w małych i średnich przedsiębiorstwach do małoseryjnej lub seryjnej produkcji różnego rodzaju przedmiotów. Można je wykorzystać do przeróżnych działań, ponieważ pozwalają na wykonywanie wielu operacji technologicznych. Bardzo często na takich maszynach wprawny operator wykona zadania którym nie podołają tokarki CNC.
  • Stołowe – w przeciwieństwie do tokarek ciężkich stosuje się je najczęściej do niewielkich gabarytów, gdzie konieczna jest precyzja. Znakomicie odnajdują się w przemyśle: optycznym, zegarmistrzowskim, wszędzie tam, gdzie wymagane jest skrupulatne i dokładne obrabianie przedmiotów. Maszyny cechują się małymi gabarytami oraz stosunkowo niewielką wagą.
  • Wielonożowe – dlaczego taka nazwa? Ponieważ podczas obróbki jednocześnie pracuje kilka noży. Stosuje się je w głównej mierze do obróbki wałków wielostopniowych.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów tokarek do obróbki powierzchni. Wybór odpowiedniej w dużej mierze zależy od profilu działalności oraz potrzeb danej firmy. Jeżeli mają Państwo pytania, dotyczące skutecznej obróbki drewna, zapraszamy na naszą stronę internetową – http://www.stuermer-maszyny.pl/.