Przejdź do treści

Czy szybki Internet jest możliwy na wsi?

  • przez

Kilkuminutowe ładowanie jednej witryny internetowej, zacinające się filmy i muzyka, a także notorycznie nieodtwarzające się zdjęcia – znasz te problemy prawda? Słaba prędkość Internetu może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej opanowaną osobę. Jednak mieszkańcy polskich wsi muszą borykać się z takimi trudnościami każdego dnia lub co gorsza, w ogóle są odcięci od globalnej wioski.

Problemowy Internet kablowy

Korzystanie z tak zwanego Internetu kablowego jest bardzo popularnym rozwiązaniem, które można spotkać w większości polskich domów. Ten fakt już nikogo nie dziwi, gdyż do niedawna większość operatorów, właśnie wokół sieci przewodowej skupiało niemal całą swoją ofertę. Tak też, można było zyskać dobry Internet po przystępnych cenach, które nie rujnowały budżetu przeciętnego Polaka. Jednak, jak się okazuje, w wielu miejscach w Polsce nadal nie ma możliwości, aby podłączyć się do sieci przewodowej. Dzieje się tak z powodu, iż firmom bardzo często nie opłaca się przeprowadzanie inwestycji, która skupiona byłaby tylko wokół kilku pojedynczych osób. Dlatego mimo wielu protestów ze strony konsumentów firmy nic sobie z tego nie robią i skazują ich na szukanie innych rozwiązań.

Skazani na Internet radiowy

W praktyce wygląda na to, że mieszkańcy wsi nie mają właściwie większego wyboru, niż skupienie swojej uwagi tylko wokół Internetu radiowego. Co gorsze w wielu przypadkach prędkość takiego połączenia nie jest w stanie kogokolwiek usatysfakcjonować. Jednak zależy to bezpośrednio od każdego operatora. Dlatego też, nie warto z góry przekreślać tej opcji, gdyż zły PR, który mu towarzyszy, może okazać się w naszym przypadku zupełnie nieuzasadniony. Przeciwnie, warto dostrzec także zalety takiej możliwości, którą na pewno jest brak szpecących kabli. Internet radiowy wymaga od nas jedynie specjalnego odbiornika i nadajnika, które to właśnie sprawiają, że mieszkańcy wsi mogą korzystać z sieci. Jeśli chodzi o ceny, to zdecydowanie nie są one zbyt górnolotne i można znaleźć oferty, które nie zrujnują naszego budżetu.

Inne opcje tylko dla wybranych

Wielkim pominięciem byłoby przemilczenie innych opcji, z których może korzystać konsument, aby uzyskać dostęp do Internetu. XXI wiek daje różnorodne możliwości, które nie wymagają żadnych kabli i w dodatku możemy z niego korzystać gdziekolwiek będziemy. Mowa oczywiście o Internecie mobilnym. Trzeba przyznać,że ta opcja zaczyna rozwijać się w Polsce coraz bardziej, jednak i tak należy skontaktować się z konkretnym dostawcą, aby dowiedzieć się, czy będzie ona dostępna w naszym domu. Inną możliwością jest Internet satelitarny, który ma to do siebie, że jest niezwykle drogi i już tym faktem odrzuca od siebie większość osób.

Wygląda na to, że szybki Internet jest nadal w sferze marzeń wielu mieszkańców polskich wsi. Toteż zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek z wyżej wymieniony opcji, powinniśmy sięgnąć po szczegółowe informacji od konsultantów, czy to drogą telefoniczną, czy udając się do punktu osobiście. Wtedy uzyskamy rzetelną wiedzę, o tym, czy jest szansa, aby cieszyć się dobrym Internetem, czy też powinniśmy szukać innych możliwości. Może okazać się, że doradca klienta zleci, aby do naszego domu przyjechał specjalista, który dokładnie zbada naszą sytuacje z zasięgiem i jakością połączenia, której możemy się spodziewać. Wtedy, jak najbardziej powinniśmy wyrazić zgodę na takie rozwiązanie, gdyż dzięki temu zyskamy pewność jeszcze przed podpisaniem umowy z danym operatorem, a nie po, kiedy sprawa już i tak będzie przesądzona.