Przejdź do treści

Czy przelewy na numer telefonu odbiorcy są bezpieczne?

  • przez

Teraz, aby wysłać przelew, nie potrzebujemy wcale znać długiego numeru konta. Wystarczy znacznie krótszy numer telefonu. Jak możemy wykonać przelew na telefon i czy to bezpieczna forma płatności?

Przy przelewie zwykle podajemy kompletne informacje, czyli nazwę odbiorcy oraz numer jego rachunku. Jednak każdorazowe wpisywanie tych danych może być czasochłonne. Dlatego ciekawym pomysłem jest usługa polegająca na wykonaniu przelewu na numer telefonu komórkowego. Teraz możemy skorzystać z niej w kilku bankach oraz przez systemy płatności internetowych, na przykład bm.pl.

Na czym polega przelew na numer telefonu?

Wszystko zależy od tego, gdzie z takiej usługi skorzystamy. Banki oferują taką usługę przede wszystkim za pośrednictwem swoich aplikacji na smartfony. W celu wykonania przelewu musimy zalogować się do swojej aplikacji mobilnej i przejść do opcji płatności przez telefon, a potem wskazać odbiorcę ze swojej listy kontaktów. Gdy odbiorca także ma zdefiniowaną taką usługę, przelew przychodzi natychmiastowo i księgowany jest na jej koncie. Gdy nie mamy aktywowanej usługi, wtedy musimy podać numer konta, na który ma dotrzeć przelew.

Podobnie przelewy internetowe wykonujemy na wspomnianym już portalu bm.pl. Na początku musimy wykonać rejestrację na stronie internetowej. Potem wskazujemy odbiorcę wraz z jego numerem telefonu komórkowego, wybieramy swój bank do płatności i podajemy kwotę. Odbiorca wtedy otrzymuje SMS, że otrzymał przelew na numer telefonu. Także otrzymuje specjalny kod SMS. Musi on podać go na stronie bm.pl wraz ze swoim numerem, a potem wskazać, na jaki rachunek mają być wysłane pieniądze.

Co z bezpieczeństwem?

Zasadniczo przelewy internetowe pod kątem bezpieczeństwa nie różnią się od innych metod płatności on-line. Dużym plusem jest fakt, że przelew odbywa się na stronie przez połączenie zweryfikowane i uwierzytelnione, więc dane nie będą mogły być w żaden sposób wykradzione.

Zatem wtedy, gdy nie znamy numeru rachunku danej osoby, której chcemy zapłacić, wtedy możemy skorzystać z przelewów przez internet – to wygodna i szybka forma zapłaty, która jest również w pełni bezpieczna.