Przejdź do treści

Kredyty dla firm – dlaczego warto z nich skorzystać?

  • przez

Kredyt dla firm może pomóc w rozwoju działalności, czy też zakupie odpowiedniego sprzętu, czy też lokalu, który posłuży za biuro. Oczywiście, aby go otrzymać należy mieć odpowiednią zdolność kredytową.

Kredyt dla firm – jaki wybrać

Przedsiębiorca ma do wyboru dwa rodzaje kredytu. Dobór odpowiedniego zależy od jego potrzeb, a także przeznaczenia. W przypadku rozwoju swojej firmy może zdecydować się na kredyt inwestycyjny, które może przeznaczyć na poszerzenie działalności swojej firmy, czy też wejście na rynek międzynarodowy. Natomiast, jeżeli brakuje ma pieniędzy na działalność firmy i ma z tego tytułu zaległości może zdecydować się na kredyt obrotowy.

Spłać zaległości

Chyba każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę jak ważna jest płynność finansowa przedsiębiorstwa. Jednak bywają sytuacje, że utrzymanie stabilności finansowej jest problemem, a należy opłacić kontrahentów, gdyż zaległości rosną. Zatem w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być wzięcie krótkoterminowego kredytu obrotowego. Na ogół taka forma kredytowania oferowana jest na 12 miesięcy i pozwala spłacić zaległości. Można także zakupić sprzęt, który jest potrzebny do prowadzenia firmy. To także inwestowanie w jej przyszłość.

Oprocentowanie ma wpływ na podatek

Wielu przedsiębiorców rezygnuje z wzięcia kredytu z powodu oprocentowania. Szukają oni również ofert, które mają je najniższe. A przecież zaletą kredytów dla firm jest możliwość skorzystania z ulg i odliczeń. Zatem odsetki można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, w ten sposób podatek jaki płacą zdecydowanie się zmniejsza.

Oczywiście warto pamiętać, że kredyt musi być spłacany regularnie. Odsetki można zawsze odliczyć, o ile kredyt ma umożliwić uzyskanie jeszcze większych dochodów. Również kredyty obciążone są dodatkowymi opłatami, a także prowizjami, które także można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Dopasowanie kredytu do firmy ma znaczenie

Niewątpliwym plusem kredytów dla firm jest ich dopasowanie do wielkość , a także branży i charakteru firmy. Jeżeli przedsiębiorca wybiera kredyt inwestycyjny może go przeznaczyć na inwestowanie w rozwój, czy też sfinansowanie nowych projektów. Kolejną zaletą jest to, że przedsiębiorca, który stara się o uzyskanie kredytu ma do swojej dyspozycji doradcę kredytowego, który pomoże napisać biznes plan, a także wybrać najkorzystniejszą ofertę i zgromadzić niezbędne dokumenty, aby móc starać się o kredyt. Warto tutaj zauważyć, że raty kredytu wpływają na wartość inwestycji. To z kolei powiększa majątek i w ten sposób koszty uzyskania przychodów są zdecydowanie wyższe, a więc odpisy amortyzacyjne mogą także być wysokie.

Elastyczne raty – łatwość spłaty

Kondycja firmy w dużej mierze zależy od sytuacji na rynku, zatem wiele banków dostosowuje spłatę kredytów, do możliwości finansowych klientów i proponuje im elastyczne raty. Co ważne, okres spłaty może wynosić nawet 10 lat. Istnieje także możliwość wydłużenia okresu kredytowania, a także jego skrócenia bez konieczności ponoszenia wysokich opłat.

Liczy się przyszłość – Venture Capital w Polsce

Wiele, szczególnie nowych przedsiębiorstw może mieć problem z uzyskaniem kredytu dla firm. Alternatywą dla nich są Fundusze Venture Capital, gdzie można uzyskać finansowanie projektów na poziomie od kilkunastu tysięcy złotych do nawet kilku milionów złotych. Oczywiście konieczne jest spełnianie określonych warunków. Fundusze Venture Capital oferują także finansowanie dłużne. Może ono mieć formę pożyczki, a także obligacji.

Warto jednak pamiętać , że fundusz, chce wyjść z inwestycji do 5 lat, zatem niejednokrotnie przedsiębiorca może być zobligowany do sprzedaży swojej firmy. Jednak zaletą Venture Capital jest to, że fundusz ocenia potencjalne możliwości nowych projektów, a nie tylko historię firmy, która niejednokrotnie ją dyskwalifikuje. Venture Capital w Polsce finansuje projekty, które mogą być obarczone bardzo dużym ryzykiem, ale również mogą przynosić ponadprzeciętne zyski. Jednak inwestowanie odbywa się w zamian za akcje, czy też udziały.

Zatem przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć swoją działalność mogą wybrać zarówno fundusze inwestycyjne, jak i kredyty. Mają one szereg zalet, ale oczywiście obarczone są też ryzykiem.