Przejdź do treści

Historia domeny – jak sprawdzić, dlaczego jest ważna

  • przez

Sprawdzenie historii domeny przed jej zakupem jest niezmiernie ważne. Dzięki temu możemy uniknąć nazw zbanowanych przez najpopularniejsze wyszukiwarki i wykupić te, które dobrze z nimi współpracują.

Jednym z największych błędów, jakie można zrobić przy zakupie domeny, to niesprawdzenie jej historii. W niektórych przypadkach może to stanowić poważną przeszkodę w realizacji naszych planów rozwojowych dotyczących witryny.

 Domena jest ważna

Tworząc stronę internetową, musimy zatroszczyć się nie tylko o odpowiednie oprogramowanie i hosting ale również o domenę. Przed zakupem musi ona zostać sprawdzona. Obecnie liczba domen, które niegdyś służyły do publikacji spamu, jest ogromna. Witryny takie często generowały swoją treść automatycznie lub były bazą linków.

 Jak sprawdzić historię domeny?

 Historię domeny można sprawdzić np. za pomocą serwisu archive.org. Wystarczy wpisać tam nazwę strony, jaka nas interesuje i otrzymamy wszystkie dostępne informacje o niej, włącznie z datą jej pierwszego wykupienia. Archive.org przechowuje kopie większości stron internetowych od 1996 roku.

 Co jeśli wyszukiwarce historii brakuje danych?

 Najczęściej brak danych oznacza, że poprzedni właściciel domeny zablokował robota wyszukiwarki historii, dzięki modyfikacji pliku robots.txt. Jest to jasny sygnał ostrzegawczy, że taka witryna w przeszłości mogła służyć do publikacji spamu lub kontrowersyjnych treści. Istnieje jednak serwis pozwalający ominąć blokadę poprzedniego właściciela – screenshots.com, wykonujący regularne zrzuty ekranowe większości stron w Internecie. Dzięki niemu możemy w prosty sposób zobaczyć, jak wyglądała niegdyś strona i jakie treści się na niej znajdowały.

 Strona internetowa służyła do spamu – warto ją kupić?

 Jednym z najważniejszych elementów domeny jest jej relacja z wyszukiwarkami internetowymi. Dzięki ich indeksowaniu, internauci szybciej mogą znaleźć treści, których poszukują. Niestety w przypadku, gdy dana strona publikuje wyłącznie treści o charakterze spamu, generyczne i kontrowersyjnie, może zostać zbanowana i nie ukazywać się w oknach najpopularniejszych wyszukiwarek. Zakup takiej domeny staje się więc nieopłacalny, ponieważ koszty, jakie musiałyby być przeznaczone na przywrócenie jej wyjściowej pozycji wielokrotnie przewyższałyby jej początkową wartość. W takich przypadkach warto więc zainteresować się nazwami, które choć może mniej atrakcyjne, lepiej będą dały się wypozycjonować w internecie.