Przejdź do treści

Planowe podejście do utrzymania ruchu

  • przez
Utrzymanie maszyn w stanie bezawaryjnym jest naprawdę możliwe- musisz tylko podejść do działań utrzymania ruchu w sposób planowy. Co zyskasz poprzez wdrożenie systemu obsługi planowej? Przede wszystkim obniżysz koszty zakupów i utrzymania części zamiennych oraz materiałów eksploatacyjnych. Zaoszczędzisz na wybrakowanych wyrobach, przestoju maszyn/linii produkcyjnej oraz karach zapłaconych za wyroby których nie dostarczyłeś na czas.

Jakie działania warto podejmować w ramach utrzymania ruchu?
Breakdown Maintenance BM – tzw. „Gaszenie pożarów”
„Pożar kontrolowany” może być czasami najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Powinieneś to rozważyć i przeliczyć indywidualnie dla każdej maszyny. W przypadku urządzeń o małym znaczeniu dla produkcji, po analizie kosztów może się okazać, że nie warto stosować innej metody. Czasami taniej jest po prostu naprawiać skutki awarii, niż jej zapobiegać.

Preventive Maintenance PM – Prewencja

W metodzie tej na bazie dostępnej dokumentacji i posiadanej wiedzy tworzysz harmonogram prac serwisowych czyli wykrywasz i usuwasz problemy zanim staną się przyczyną awarii. Zaletą tej metody jest fakt, że działania prewencyjne możesz tak rozplanować, aby nie kolidowały z harmonogramem produkcji. Obsługa prewencyjna należy do typowych działań planowanych utrzymania ruchu. Można wyróżnić dwa typy działań prewencyjnych:

  • działania określone w czasie -TBM (Time-Based Maintenance),
  • działania warunkowe – CBM (Conditioned-Based Maintenance).

Corrective Maintenance CM – Obsługa korekcyjna

Polega na modyfikowaniu urządzeń i procedur w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia awarii, w oparciu o historyczne rejestry zdarzeń, wiedzę pracowników i dane techniczne.
Maintenance Prevention MP – Zapobieganie obsłudze
Jest realizowane na etapie projektowania urządzeń. Poddaje się analizie posiadane maszyny, w celu wyeliminowania w zamawianych nowych rzeczy wymagających obsługi lub mogących powodować awarie.

Aplikacja webowa – Prewencyjne Utrzymanie Ruchu

tpm prewencyjne utrzymanie ruchu

Więcej szczegółów o aplikacji „Prewencyjne Utrzymanie Ruchu”