Przejdź do treści

Podstawowe cechy systemu MES

  • przez

System MES można określić jako system realizacji produkcji (z angielskiego Manufacturing Execution System).

Jakie są zadania systemu klasy MES i jakie podstawowe cechy tego systemu możemy wyróżnić ?

Dostępne systemy MES wykorzystują technologie powiązane z działami informatyki, odpowiednio dobranego oprogramowania, urządzeń elektronicznych czy wreszcie automatyki celem maksymalizacji efektywnego zbierania informacji w czasie rzeczywistym bezpośrednio z każdego ze stanowisk produkcyjnych  – mowa tutaj czy to o maszynach czy bezpośrednio pracownikach produkcyjnych.

Jakie są zalety takiego systemu MES i po co się je wykorzystuje ?

Dzięki temu, że informacje są zbierane w czasie rzeczywistym można w łatwy sposób podejmować bieżące decyzje, które są przede wszystkim  trafne. Łatwo sobie wyobrazić jakie są koszty i konsekwencje gdy przykładowo przedsiębiorstwo poprawi nieefektywną produkcję gdy taka informacja napłynie po okresie raportowania (na przykład tygodniu), a gdy wykorzystujemy systemy MES i taka informacja dostępna jest od ręki.

Dzięki wykorzystaniu tego typu systemu, każde przedsiębiorstwo z niego korzystające może sprawnie i szybko podejmować właściwe decyzje, co przyczynia się do eliminowania problemów zaraz po ich powstaniu.

Jak dobrze wiemy „czas to pieniądz” zatem systemy MES przyczyniają się do podejmowania właściwych decyzji we właściwym  czasie, co pośrednio przekłada się na zwiększone dochody lub zminimalizowane straty w przedsiębiorstwie.

Dzięki informacjom, które zbierane są na bieżąco przedsiębiorstwo jest w stanie bardzo szybko reagować na dynamikę środowiska. Niestety nie każda firma działa w statycznym środowisku, a niektóre wręcz są bardzo podatne na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki wsparciu systemom MES, przedsiębiorstwo narażone na działanie czynników zewnętrznych może dużo łatwiej i swobodniej, a przede wszystkim szybciej reagować na te zmiany, niż gdyby miało je analizować na własną rękę.

Co mogą nam pokazać systemy MES gdy wdrożymy je do swojego przedsiębiorstwa ?

Dzięki ich wykorzystaniu możemy dowiedzieć się na przykład jakie są przyczyny przestojów w toku produkcji. To pozwala dowiedzieć się przedsiębiorstwu, który z elementów procesu produkcji wymaga udoskonalenia (na przykład zbyt mała liczba pracowników przekłada się na przestoje w produkcji). System MES od razu wskaże nam przyczynę takiego przestoju, dzięki czemu przedsiębiorstwo może szybko reagować na te problemy.

Innym przykładem działania systemu MES jest aktualizacja w czasie rzeczywistym stanu magazynu, materiałów czy wykorzystywanych półproduktów. Tylko wyobraźmy sobie ile liczenia czeka przedsiębiorstwo, które nie korzysta z takich systemów. Każdego dnia trzeba byłoby sprawdzać stany magazynu, zapasy półproduktów wykorzystywanych w procesie produkcji. To niewątpliwie nie jest łatwa sprawa, a już na pewno wymaga ogromnych nakładów czasu, a gdy wykorzystamy systemy MES, wszystko mamy podane „na tacy”.

Kolejną zaletą jaką dają systemy MES jest zbieranie danych o wadach i jakości produkowanych części. Dzięki kontroli jakości produktu gotowego będziemy mogli wiedzieć, która z części wykorzystywanych w procesie produkcji może wymagać udoskonalenia lub też takie działanie może przyczynić się do uniknięcia zbyt wysokich kosztów w przypadku wypuszczenia wadliwego produktu na rynek.

Systemy MES przedstawiają jasne raporty i wykresy na temat kosztów całościowych i kosztów pośrednich poszczególnych procesów produkcji. Wyobraźmy sobie jak ciężkie zadanie czeka przedsiębiorstwo chcące określić poszczególne koszty w procesie produkcji butów. Gdy wykorzystujemy systemy MES te robią to za nas.

Istnieje wiele zalet i korzyści jakie czerpie firma korzystają z systemów MES, jednak przede wszystkim należy tutaj nadmienić wzrost efektywności produkcji, minimalizacja zapasów, a także oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki wykorzystaniu systemu możemy zminimalizować zapasy, a tym samym zamrożoną gotówkę, możemy również zmniejszyć lub zwiększyć liczbę pracowników w ten sposób zwiększyć oszczędności lub przyspieszyć zastany proces produkcji towaru.

Systemy MES pozwalają również zawczasu przewidzieć problemy i minimalizować ich negatywne skutki lub nawet im zapobiec. SYSTEM MES jest w stanie przewidzieć problemy w przyszłości dzięki czemu będziemy mogli na przykład ostrzec klienta przed tym, że czas realizacji jego zamówienia ulegnie wydłużeniu, co pozwoli nieco załagodzić sytuację.

Dzięki analizowaniu procesu produkcji w czasie rzeczywistym jesteśmy w stanie odpowiedź „tu i teraz” czy proces produkcji realizowany jest zgodnie z założeniem czy też nie.