Przejdź do treści

Microsoft Dynamics Nav – nowe oblicze ERP

  • przez

W obecnych realiach rynkowych ważne jest efektywne zarządzanie prowadzonymi w przedsiębiorstwie procesami. Najlepszym na to sposobem jest wprowadzenie systemu ERP, opartego na Microsoft Dynamics Nav. Dlaczego? Sprawdźmy.

Co to jest ERP?

ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to zintegrowany system narzędzi informatycznych, który pozwala na sprawne kontrolowanie i prowadzenie zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych procesów w firmie. Dzięki ERP możliwa jest integracja wszystkich działów, począwszy od planowania zaopatrzenia, przez zarządzanie produkcją, magazynowaniem, sprzedażą i dystrybucją aż do administracyjnej i księgowej obsługi przedsiębiorstwa, zarządzania projektami i organizacji elektronicznego obiegu dokumentów Dobrze wdrożony system ERP podnosi efektywność współpracy z partnerami firmy, z jej dostawcami i klientami.

Jak działa ERP?

Istotą budowy systemów ERP jest ich modułowość. Poszczególne moduły tworzone są do obsługi konkretnych działań w firmie i skonfigurowanych w taki sposób, żeby mogły funkcjonować zarówno razem, jak i zupełnie niezależnie od pozostałych. Moduły mają z reguły uniwersalny charakter i mogą być stosowane w większości branż, chociaż największą efektywnością charakteryzują się rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Wchodzące w skład systemu ERP elementy tworzą elastyczną sieć, dzięki której informacje są zbierane przez poszczególne moduły, gromadzone, przetwarzane i udostępniane innym modułom w czasie rzeczywistym. Elastyczna struktura ułatwia dodawanie nowych funkcji lub ich personalizowanie, pozwalając na dostosowanie systemu do potrzeb rosnącej, ewoluującej firmy.

Duże korzyści i dodatkowy wzrost efektywności współpracy daje zintegrowanie zakładowego ERP z systemami kontrahentów, dzięki czemu system taki pozwala na stworzenie pełnego łańcucha dostaw, przekładającego się na podniesienie poziomu zadowolenia obsługiwanych klientów.

Dlaczego Microsoft Dynamics Nav jest najlepszym systemem ERP?

Jako w pełni zintegrowany, modułowy system Microsoft Dynamics Nav wprowadza nową jakość w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Rozwiązanie to pozwala zarówno małym, jak i dużym firmom zorganizowanie przejrzystego łańcucha dostaw, usprawnia całokształt procesów, prowadzonych w przedsiębiorstwie, a także umożliwia obniżenie ogólnych kosztów. System Microsoft Dynamics Nav daje możliwość efektywnej organizacji pracy działów magazynowych poprzez powiązanie działań produkcyjnych, sprzedażowych i finansowych, pozwalając na przyspieszenie procesów, związanych z obsługą magazynową o 30%. Elastyczność tego systemu pozwala na uruchomienie jego kluczowych elementów w pierwszej kolejności, a w późniejszym terminie można system uzupełnić o brakujące funkcjonalności. Pozwala to na rozpoczęcie lub kontynuację działalności firmy pod zmodernizowaną kontrolą. System ERP jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które prowadzą działalność w wielu krajach, ponieważ daje on możliwość dostosowania działań systemu do lokalnych przepisów podatkowych i związanych z działalnością gospodarczą, a jednocześnie zapewnia kontrolę nad kluczowymi działami funkcjonowania firmy.

Zintegrowanie wszystkich funkcji, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa w jednym systemie, pozwala na monitoring jego działania w czasie rzeczywistym, generowanie raportów z działalności oraz udostępnianie informacji partnerom biznesowym. Microsoft Dynamic Nav daje możliwość powiązania systemów pomiędzy kontrahentami. Jednak by takie połączenie systemów przebiegło sprawnie i później nie powodowało problemów, wdrożenie systemu ERP warto powierzyć specjalistom, np. firmie www.erpnav.pl, która ma na swoim koncie szereg udanych wdrożeń w przedsiębiorstwach działających zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.