Przejdź do treści

Jakie oprogramowanie ERP wybrać? Na co zwracać uwagę?

Po oprogramowanie ERP sięga coraz więcej firm. To dobra decyzja, gdyż z jego wdrożeniem wiążą się liczne zalety, z których skorzystają zarówno małe i średnie, jak i duże firmy i organizacje. System ERP został stworzony w celu ułatwienia zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, a dostępne w jego ramach moduły pozwalają na dostosowanie zakresu działania i funkcjonalności wybranego oprogramowania do bieżących i przyszłych potrzeb każdego przedsiębiorstwa.

Oprogramowanie ERP i jego najważniejsze zadania

System ERP (z ang. Enterprise Resource Planning, czyli system zarządzania zasobami przedsiębiorstwa) jest nowoczesnym i zaawansowanym pod względem technologicznym rozwiązaniem informatycznym, które zostało stworzone dla użytkowników biznesowych. Inwestycja w jego zakup i wdrożenie jest swoistym krokiem milowym w rozwoju przedsiębiorstwa i wiąże się z licznymi korzyściami. Dobrze dobrane, wysokofunkcjonalne rozwiązanie pozwoli skutecznie realizować cele biznesowe oraz zaistnieć i umocnić swoją pozycję na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Oprogramowanie ERP ma za zadanie zintegrowanie wszystkich działów i funkcji w firmie. Dzieje się to za pomocą jednej, wspólnej bazy danych, z której korzystają poszczególne moduły wchodzące w skład kompletnego systemu. Gwarantuje to stały dostęp do aktualnych i poprawnych informacji, co stanowi kluczowy czynnik w procesie podejmowania decyzji biznesowych. Wszystkie dane są dostępne w czasie rzeczywistym, co gwarantuje pełną ich poprawność oraz niweluje ryzyko pomyłek. Oprogramowanie ERP pozwala na sprawne i nowoczesne zarządzanie wszystkimi obszarami prowadzonej działalności, a poszczególne funkcje są konfigurowane w taki sposób, aby w pełni sprostały oczekiwaniom konkretnej firmy.

Entrepreneurs and business people conference in modern meeting room

Jakie oprogramowanie ERP wybrać i wdrożyć?

Po dobre, nowoczesne oprogramowanie ERP w Krakowie sięga coraz więcej firm. Decydując się na jego wdrożenie warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to powinno być prawidłowo dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Nie należy więc sięgać po dany system ERP tylko dlatego, że inna firma korzysta właśnie z niego – specyfika oprogramowania, jego funkcjonalność oraz charakterystyka powinny pasować do konkretnego przedsiębiorstwa. Podobnie, jak model zakupu – w przypadku jednej firmy dobrym rozwiązaniem okaże się bowiem tradycyjna licencja, inna natomiast bardziej skorzysta na modelu usługowym tzw. SaaS.

Jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze konkretnego oprogramowania ERP w Krakowie jest wielkość firmy. Dostawcy systemów ERP posiadają w swojej ofercie zarówno rozwiązania przeznaczone dla małych i średnich firm, jak i oprogramowanie dedykowane dużym przedsiębiorstwom. W sprzedaży znaleźć można także systemy uniwersalne, których funkcjonalność sprosta potrzebom zarówno dużej, jak i małej i średniej firmy. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do dostawcy oprogramowania i uzyskanie od niego informacji, który z oferowanych systemów najlepiej sprawdzi się w przypadku danej firmy. Dostawca oprogramowania nie tylko wskaże właściwe rozwiązanie, ale także zadba o prawidłowe przeprowadzenie procesu jego wdrożenia oraz otoczy firmę profesjonalną opieką powdrożeniową.

Partnerem artykułu jest Polkas oferujący oprogramowanie erp Kraków.