Przejdź do treści

Zalety elektronicznego Kanbanu

  • przez

System Kanban to powstała w Japonii metoda kontrolowania procesu produkcji, która opiera się na ilości rzeczywistej zużycia materiału. Dzięki zastosowaniu tej metody, przedsiębiorstwo może maksymalnie zminimalizować zapasy materiałów w halach produkcyjnych dzięki czemu minimalizuje koszty oraz działa po prostu sprawniej.

Celem metody Kanban jest kontrolowanie oraz redukowanie kosztów magazynowania – wiadomym jest, że jeżeli przedsiębiorstwo składuje niepotrzebny w tym czasie nadmiar surowców musi za to ponieść koszty. Zgodnie z zasadami Lean Managmentu należy takich sytuacji unikać i zrobić wszystko by maksymalnie redukować i „odchudzać” przedsiębiorstwo.

Metoda Kanban zapewnia również bardziej płynny przepływ materiałów, wyeliminowanie pojawiających się przestojów na stanowiskach roboczych (spowodowanych brakiem materiałów). To wszystko przyczynia się do redukcji zapasów, a to powoduje zmniejszenie kosztów oraz większą elastyczność produkcji. Oczywiście wszystkie te „zalety” przedsiębiorstwo pragnie uzyskać przy tej samej (lub lepszej) efektywności swojej pracy.

Co oczywiste w dzisiejszych czasach wszystko staje się „e”, e-sklepy, e-zakupy, e-systemy. Również system Kanban doczekał się swojej elektronicznej wersji, która daje pewne zalety, nad którymi warto się pochylić i zastanowić zaktualizowanie stosowanego systemu do nowszej (elektronicznej) wersji.

Niewątpliwymi zaletami e-Kanbanu jest możliwość obliczenia z wielką łatwością kiedy należy dodać, a kiedy usunąć karty używane w systemie. Dzięki zastosowaniu e-Kanbanu błyskawicznie odszukamy straconą kartę lub też sprawdzimy gdzie ostatnio była widoczna, co na pewno przyczyni się do ogromnego zwiększenia tempa pracy.

Dobrze dobrane oprogramowanie umożliwia również zintegrowanie z wieloma systemami ERP, które są nieodzowną częścią sporej liczby przedsiębiorstw większego kalibru.

Niewątpliwie jednak elektroniczny Kanban znacząco zwiększa dokładność i precyzję składanych zamówień oraz wykazów i spisów, których stworzenie manualne nie dość, że zajęło by znacznie więcej czasu to po prostu jest niemożliwe do zrealizowania tak dokładnie.

Jak można nierzadko się przekonać przejście z działań manualnych na bardziej zautomatyzowane daje firmie sporo korzyści, a na pewno takie można odnotować po przejściu na system Kanban w wydaniu elektronicznym, który działa po prostu sprawniej, szybciej i dokładniej.