Przejdź do treści

Wypowiedzenie umowy OC wzór

  • przez

Jak zgłosić wypowiedzenie umowy OC samochodu po jego zakupie?

Bardzo częsta sytuacja kiedy chciałbyś zgłosić wypowiedzenie umowy OC, to zakup samochodu lub motocykla. Zaświadczenie o ważności polisy OC otrzymujesz od poprzedniego właściciela po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Nie masz obowiązku kontynuowania nabytego w ten sposób ubezpieczenia OC, zwłaszcza jeśli uznałeś, że oferta jest mniej korzystna w stosunku do konkurencyjnej firmy.

W jakim przypadku wypowiedzenie OC jest niekorzystne

Pamiętaj jednak, że rezygnacja z ubezpieczenia OC samochodu opłaconego przez poprzedniego właściciela jest niekorzystna jeśli jest on kierowcą doświadczonym i o bardzo dobrej, bezkolizyjnej historii jazdy. Jeśli Ty masz na koncie wiele kolizji lub jesteś bardzo młodym kierowcą wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać ponownej kalkulacji  składki ubezpieczenia  i zażądać dopłaty. T takim wypadku pozostawienie polisy po poprzednim właścicielu będzie dla Ciebie bardziej korzystne.

Jeśli zachowałeś ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu, nie jest wymagane dodatkowe działanie z Twojej strony. Po upływie okresu rozliczeniowego ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatyczne. Czas ten możesz poświęcić na poszukiwania nowego ubezpieczenia z korzystniejszymi warunkami.

Kiedy wypowiedzieć umowę OC w przypadku zmiany ubezpieczyciela?

Wypowiedzenie OC samochodu jest możliwe w każdym momencie. Umowa jednak nie wygasa wygasa i nie dostaniesz zwrotu za niewykorzystany okres czasu. Jeśli wypowiedzenie ubezpieczenia OC dokonasz po pięciu miesiącach, przez kolejnych siedem Twój samochód lub inny pojazd nadal będzie objęty ubezpieczeniem. To jest właśnie czas aby znaleźć korzystniejszą ofertę.

Jeśli po prostu zapomniałeś zgłosić wypowiedzenie umowy OC w poprzedniej firmie ubezpieczeniowej wówczas dochodzi do „podwójnego ubezpieczenia”, które pozwala Ci na  natychmiastowe wypowiedzenie ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego w poprzedniej firmie ubezpieczeniowej. Zapłacisz jedynie za dni pomiędzy automatycznym przedłużeniem do momentu wypowiedzenia umowy OC.

Procedura wypowiedzenia OC

Wypowiedzenie OC możesz dokonać najpóźniej w przedostatnim dniu jej ważności. Poniżej możesz pobrać nasz wzór w wersji pdf:

Pobierz  wzór wypowiedzenia umowy OC

Wypowiedzenie umowy OC wzór pdf

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC PZU