Komisjonowanie to fragment procesu magazynowego, polegający na rozformowaniu, rozdzieleniu jednostek ładunkowych lub opakowań zbiorczych towaru, składowanych w magazynie, w strefie składowania, na opakowania jednostkowe, a następnie skompletowaniu ich na zgodne z zamówieniem klienta przesyłki najczęściej na palecie. Jak wdrożyć komisjonowanie w swojej firmie?
Z pewnością, jeśli w Twojej firmie nie jest konieczne kompletowanie zleceń, systemy logistyczne są pod względem organizacyjnym prostsze i łatwiejsze w zaplanowaniu. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość.
Co jeśli ten etap prac musi być realizowany w magazynie? Konieczne jest komisjonowanie!
W procesie komisjonowania realizowane powinny być działania polegające na:
- odbiorze jednostki ładunkowej towaru z miejsca składowania,
- transporcie jednostki ładunkowej towaru do miejsca komisjonowania,
- przygotowaniu jednostki ładunkowej towaru do komisjonowania,
- pobraniu zgodnej z zamówieniem (listą komisjonowanych towarów) ilości towaru,
- wydaniu lub kompletowaniu towaru do wysyłki,
- zabezpieczeniu jednostki ładunkowej towaru do odtransportowania na miejsce składowania,
- transporcie jednostki ładunkowej towaru do strefy składowania, na miejsce przechowywania towaru.
Powyższe zadania pracownika komisjonującego mogą być poszerzone o dodatkowe zadania typu: oznaczenie ceny towaru, ważenie, adresowanie czy rozliczenie pustych opakowań i jednostek ładunkowych.
Komisjonowanie w procesie magazynu
Aby wprowadzić proces komisjonowania, zastanów się nad sposobem przygotowania jednostek ładunkowych lub opakowań. Wybór ten zależy od struktury zleceń i stanów zapasów. Są tu dwie możliwości:
- „człowiek do towaru” – system dynamiczny – komisjonujący idzie lub jedzie do miejsca składowania towaru, by tam go pobrać. Wybierając ten wariant, trzeba pamiętać, że w jednym zleceniu komisjonowania towaru może znaleźć się wiele rodzajów asortymentów, jednak w niewielkich ilościach. Czasy wykonania operacji komisjonowania powinny być krótkie. Wymagane są również terminale przenośne;
- „towar do człowieka” – system statyczny – towar jest przenoszony do miejsca komisjonowania, a pozostała ilość na jednostce paletowej lub opakowaniu zbiorczym wraca na miejsce składowania w magazynie. Na jedno zlecenie komisjonowania towaru będzie niewiele pozycji asortymentowych, przy czym będą to pozycje o dużej ilości pobrania. Czasy wykonania operacji będą w tym przypadku długie. Spodziewać się można dodatkowych operacji, takich jak ważenie czy pakowanie w jednostkę zbiorczą. Wariant „towar do człowieka” jest bardziej wymagający pod względem nakładów inwestycyjnych i informatycznych. Stąd wydajność tego systemu jest uzależniona od wydajności zainstalowanych urządzeń technicznych.
Przemyśl, w jaki sposób komisjonujący pokonuje drogę podczas cyklu komisjonowania. Czy jest to rozwiązanie jednowymiarowe – komisjonujący porusza się zawsze w jednym wymiarze: pionie lub poziomie. Czy może raczej dwuwymiarowe – komisjonujący ma możliwość przemieszczania się równocześnie w dwóch kierunkach, np. podczas jazdy i podnoszenia.
Również sposób pobrania towaru ma spore znaczenie przy komisjonowaniu. Możesz zdecydować się na:
- pobieranie towaru ręczne (czasochłonne i pracochłonne),
- pobieranie towaru mechaniczne (przez robota lub w sposób automatyczny).
Ostatni punkt planu to sposób wydania. Tu również możesz mieć 2 warianty postępowania. Przekazać możesz towar skompletowany, jako zlecenie gotowe i zamknięte – wydanie centralne, albo nieskompletowany, wymagający kompletacji na miejscu kompletacyjnym.
Nowoczesne przedsiębiorstwa pochwalić się mogą w pełni zautomatyzowanymi lub półautomatycznymi systemami komisjonowania, takimi jak:
- Pick by Light,
- Parallel Picking System,
- Pick to Tote,
- Pick to Bucket,
- RF Picking,
- Pick by Voice.