Obecnie najbardziej atrakcyjne szkolenia polegają na połączeniu przyjemnego z pożytecznym – czyli wyjazdu, zabawy i zdobywania wiedzy i umiejętności niejako mimowolnie, w przyjemnej atmosferze.
Tego rodzaju szkolenia nazywane są najczęściej jako teambuilding, ale używane są również nazwy outdoor training, szkolenia plenerowe lub gry scenariuszowe.
Warto zastanowić się, jak efektywnie i z pożytkiem dla firmy wykorzystać mocno zredukowany budżet szkoleniowy/integracyjny. Niezwykle istotne jest, by rodzaj szkolenia integracyjnego dopasowany był indywidualnie do każdej grupy, a także celu, jaki powinien zostać osiągnięty.
Rozróżnić można 3 rodzaje zespołów:
- zespół nowopowstały, w którym jego członkowie mało jeszcze się znają, powinien mieć szansę wzajemnego poznania i wypracowania sposobu komunikacji. Zadbaj więc o wiele różnorodnych zadań i aktywności, by każdy miał szansę pokazania się od najlepszej strony, wykazania się specyficznymi umiejętnościami. Jednocześnie współpracownicy będą mogli skonfrontować się z innymi i nazwać rolę, którą pełnią bądź chcą zacząć pełnić w tym konkretnym zespole.
- zespół po przejściach, to taki, którego członkowie mają za sobą stresujące przeżycia związane z zaistniałą zmianą, często zespół zredukowany. Aby przygotować skuteczne szkolenie integracyjne dla tego rodzaju zespołu niezbędne jest przeprowadzenie wcześniejszego wywiadu na temat rodzaju zmiany, stanu przed zmianą i po niej. Niezbędne jest wprowadzenie takich zadań, które odbudują zaufanie w zespole, dadzą poczucie jedności i jednocześnie na nowo zdefiniują podział ról.
- zespół rutynowy, którego członkowie od dawna pracują razem, znają się dobrze, ale we współpracy coraz częściej zaczyna brakować „świeżości spojrzenia lub działania”, czyli kreatywności i innowacyjności. Taki zespół warto czymś zaskoczyć – zaproponować nowe, nawet nieco dziwne zadania, by pokazać i przećwiczyć zupełnie nowe sposoby komunikowania się i działania. Również w tym przypadku sprzymierzeńcem będzie różnorodność zadań, ich atrakcyjność, a także wymóg wykazania się kreatywnością.
Dobrym rozwiązaniem mogą być gry scenariuszowe
Gry tego rodzaju prowadzone są na podstawie scenariusza osadzonego w określonych realiach (od średniowiecza poprzez PRL, aż do futurystycznego Matrixa). Niecodzienny scenariusz spina wszelkie działania grup uczestniczących w programie w jakimś określonym celu.
Prekursorem tego rodzaju szkoleń jest firma Fun Hunters, która stworzyła własną typologię takich szkoleń:
- podróż z przygodami – nowatorska formuła wyjazdu w nieznane, polecana dla mniejszych zespołów, które chcą przeżyć niecodzienną przygodę i poczuć się jak bohaterowie filmu (ale przede wszystkim jako jeden zespół). Uczestnicy dowiedzą się, że jadą na „nudne” 2-dniowe szkolenie, jednak już w trasie okaże się, że czeka ich niezapomniana przygoda, w której fantazja miesza się z rzeczywistością, a fabuła wciąga i nie pozwala się oderwać.
- integracja oparta o wartości – wydarzenie o charakterze integracyjno-szkoleniowym skupione na wartościach firmowych; w ramach projektu wszystkie zadania i omówienia odnoszą się do wartości firmy; doskonałe jako przypomnienie uczestnikom w atrakcyjnej formie o wartościach organizacji, w której pracują.
- integracyjne akcje prospołeczne i ekologiczne – czyli projekty Odpowiedzialnego Biznesu, to integracja, która realizuje ideę równowagi między interesem społecznym i ekologicznym a efektywnością i dochodowością firmy (teambuilding połączony z pomocą potrzebującym placówkom społecznym – domy dziecka, przedszkola) lub w duchu ochrony środowiska. Projekty tego typu to nie tylko znakomity sposób budowania zespołu i podnoszenia jego morale, ale także niesamowita satysfakcja płynąca z pomagania.
- gra miejska – wielkie poszukiwania skarbów w dowolnym mieście, na zespoły czeka szereg zagadek do rozwiązania i miejsc do odnalezienia; znakomita możliwość budowy zespołu bez potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów wyjazdu i noclegu!
- gra kryminalna – zabawa dla grup, które wcielą się w rozmaite role od detektywa po księdza i każdy będzie podejrzanym!
- RPG terenowe – gra terenowa z rolami w określonych klimatach (np. fantasy lub średniowiecze), gdzie uczestnicy muszą wcielić się w role śmiałków i pokonać innych w walce o honor i bogactwa.