Przejdź do treści

Pracownik tymczasowy w firmie produkcyjnej

  • przez
1.4kviews

Jeżeli, jako kierownik produkcji, zgłaszasz pracodawcy, że „nie masz kim pracować”, brakuje Ci osób do obsadzenia zmian, nie masz kiedy udzielić pracownikom należnych im urlopów wypoczynkowych, mimo że zbliża się już koniec roku, a choroba nawet jednego nich jest dużym problemem organizacyjnym – pracodawca może zdecydować, że dostaniesz do pomocy w pracy pracowników tymczasowych.

Będziesz musiał wobec nich nieco inaczej postępować, mogą się w związku z tym zwiększyć także Twoje obowiązki organizacyjne – pracownicy tymczasowi nie są bowiem pracownikami Twojej firmy i nie zawsze będziesz mógł ich potraktować tak jak swoich zwykłych podwładnych. Zobacz dlaczego!

Co wyróżnia pracownika tymczasowego?

  • Pracownik „zwykły” jest zatrudniony przez Twoją firmę i na jej rzecz świadczy pracę, a pracownik tymczasowy – mimo że pracuje na rzecz Twojej firmy, ma innego pracodawcę (jest nim agencja pracy tymczasowej).
  • Pracownik tymczasowy jest szczególnie chroniony w zakresie powierzania określonych prac w porównaniu z pracownikiem „zwykłym”, nie można go bowiem zatrudniać nie tylko w sytuacjach, kiedy zabronione jest zatrudnianie „zwykłych” pracowników zgodnie z Kodeksem pracy np. powyżej 8 godzin, gdy zostanie przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenie lub natężenie czynników szkodliwych dla zdrowia, ale również do wykonywania prac, których wykonywania zabrania mu ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Jednakże nie dziw się – przynajmniej teoretycznie pracownik tymczasowy jest osobą o mniejszym doświadczeniu i praktyce zawodowej w porównaniu z pracownikami, którzy już wiele lat pracują w danej branży czy na danym stanowisku.
  • W niektórych okolicznościach nie będziesz mógł powierzyć pracownikowi tymczasowemu takiej pracy, jaka by Ci się przydała (będziesz miał pewne ograniczenia w swobodzie wydawania poleceń co do wykonywanej pracy), a w niektórych przypadkach nie będzie Ci się opłacało powierzyć pracownikowi tymczasowemu danej pracy, np. związanej ze szczególną odpowiedzialnością materialną.
  • Nastaw się na to, że inna jest procedura związana z urlopem pracownika tymczasowego, wszystko zależy od Twojej firmy (jakie zamówienie złoży agencji pracy tymczasowej), ale może się okazać, że pracownicy tymczasowi, którzy będą Tobie podlegali, w ogóle nie będą korzystali z urlopu wypoczynkowego w naturze.

You may also like