Przejdź do treści

Zastosowanie suwnic w przemyśle

  • przez

Powodzenie inwestycji przemysłowych w dużej mierze zależy od wolumenu przyjętych zamówień oraz ich sprawnej obsługi. Dlatego nowoczesne zakłady produkcyjne dbają o swoje zaplecza technologiczne. Jednym z ich kluczowych elementów są urządzenia dźwigowe, a zwłaszcza suwnice. Na czym polega wykorzystanie suwnic w przemyśle i czym różnią się suwnice uniwersalne od procesowych?

Gdzie stosuje się suwnice procesowe dla przemysłu?

Suwnica to rodzaj urządzenia dźwigowo-transportowego, które służy do przenoszenia ciężkich lub wielkogabarytowych ładunków wzdłuż toru pracy urządzenia. Suwnice to stały element wyposażenia zakładów przemysłowych i produkcyjnych. Wykorzystuje się je w branży hutniczej i odlewniczej, w przemyśle metalowym, górnictwie i zakładach papierniczych.

Suwnice przemysłowe pozwalają także na połączenie ze sobą pracy na różnych stanowiskach dzięki szybkiemu transportowi elementów. Dlatego są stosowane w zakładach automotive i składających statki morskie, maszyny rolnicze lub samoloty. Tak wiele zastosowań sprawia, że suwnice stały się stałym elementem infrastruktury hal przemysłowych, portów i składnic kolejowych na całym świecie.

Firmy specjalizujące się w projektowaniu rozwiązań w zakresie przepływu materiałów i logistyki, jak firma Demag, wyróżniają wiele różnych rodzajów suwnic.  Przyjmują one za kryteria podziału m.in. konstrukcję samego urządzenia dźwigowego i jego wykorzystanie.

Rodzaje suwnic przemysłowych

Ze względu na rodzaj konstrukcji suwnice można podzielić na pomostowe, kolumnowe i bramowe. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się zainteresowaniem, ponieważ zapewniają dużą mobilność urządzenia dźwigowego, w tym możliwość swobodnego przemieszczania go na zewnątrz, bez potrzeby opierania urządzenia na konstrukcji wsporczej hali.

Nowoczesne suwnice są zwykle sterowane automatycznie albo zdalnie, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pracowników obsługujących dane stanowisko pracy. Szczególnie masywne suwnice, o bardzo dużym udźwigu lub urządzenia wymagające szczególnej precyzji mogą być sterowane bezpośrednio z kabiny przez operatora.

Z kolei pod względem wykorzystania przemysłowego suwnice można podzielić na urządzenia dźwignicowe uniwersalne oraz procesowe (inaczej określane jako technologiczne).

Suwnice uniwersalne a procesowe

Suwnice uniwersalne to maszyny ogólnego przeznaczenia, które sprawdzą się do wykonywania powtarzalnych prac w każdym zakładzie przemysłowym. Doskonale nadają się do transportu stalowych elementów lub kontenerów. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą maksymalnym udźwigiem, tempem wciągania i opuszczania ładunku oraz dopuszczalnym czasem nieprzerwanej pracy.

Kiedy jednak niezbędne staje się zrealizowanie wyspecjalizowanych zadań, suwnice uniwersalne mogą okazać się niewystarczające. W takim przypadku w zakładzie należy zaprojektować park maszynowy bazujący na suwnicach procesowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Przykładowe urządzenia to suwnice:

  • chwytakowe oraz chwytnikowe,
  • lejnicze,
  • łapowe,
  • kleszczowe,
  • wsadowe.

Dźwignice technologiczne znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą radzić sobie z materiałami o nietypowych gabarytach (np. długie elementy stalowe, zwoje drutu) i towarami sypkimi, płynnymi lub gorącymi.

Jak wybrać partnera handlowego do modernizacji suwnic?

Bogatą ofertę suwnic uniwersalnych i procesowych prezentuje firma Demag. Wśród urządzeń technologicznych występują suwnice procesowe do obróbki stali, przemysłu papierniczego, czy recyklingu i transportu materiałów sypkich.

Firma Demag to ponad 200 lat doświadczenia w projektowaniu rozwiązań z zakresu logistyki i zarządzania procesami technologicznymi w przemyśle. Dzisiaj poza najnowszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku oferuje naprawę, serwis i unowocześnianie parków maszynowych. Przedsiębiorca sprzedaje również oryginalne części zamiennie do praktycznie wszystkich typów suwnic występujących na rynku oraz innowacyjną usługę zdalnego monitoringu Demag StatusControl.

Zajrzyj na: https://www.demagcranes.com/pl/suwnice-procesowe, i sprawdź dostępne rozwiązania z zakresu suwnic procesowych, które dopasujesz do swojego przemysłu.

fot. tytułowa: David Gilbertson | Unsplash.com