Przejdź do treści

Wynajem długoterminowy samochodu dla firm – na czym polega?

Wynajem długoterminowy samochodu dla firm

Wynajem długoterminowy to coraz chętniej wybierana przez firmy alternatywa dla leasingu i zakupu samochodu na własność. Rozwiązanie to pozwala na korzystanie z wynajmowanego samochodu tak, jakby należał do nas, w zamian za miesięczną, ustaloną z góry kwotę. W jej ramach firma otrzymuje nie tylko perfekcyjnie dopasowane do swoich bieżących potrzeb auto, lecz także nie musi martwić się o dodatkowe koszty związane z jego użytkowaniem. Opłaty takie, jak m. in. ubezpieczenie OC, naprawy, wymiana opon i przeglądy techniczne obciążają bowiem jego właściciela, którym jest firma oferująca wynajem długoterminowy.

Czym jest wynajem długoterminowy? Co warto o nim wiedzieć?

Wynajem długoterminowy to nowoczesne rozwiązanie, z którego korzystają dziś głównie firmy. Większość przedsiębiorstw potrzebuje samochodu do prowadzenia działalności gospodarczej. W zależności od jej specyfiki, może to być zarówno reprezentacyjne auto osobowe dla przedstawicieli firmy, jak i samochód dostawczy, który pozwoli na szybki i bezpieczny transport towarów z magazynu do klientów.

Dowolny rodzaj i model samochodu można uzyskać w ramach wynajmu długoterminowego. Pod pojęciem tym kryje się usługa skierowana do firm, które potrzebują samochodu na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, lecz z różnych powodów nie chcą decydować się na jego zakup lub leasing. Popularność tego rozwiązania z roku na rok rośnie, gdyż pod wieloma względami okazuje się ono znacznie bardziej korzystne niż pozostałe formy korzystania z pojazdu w firmie.

Wynajem długoterminowy, jak sama nazwa wskazuje, polega na odpłatnym użyczeniu samochodu na czas dłuższy niż 12 miesięcy w ramach umowy wynajmu. Oprócz niego, większość podmiotów świadczących tego typu usługi posiada w swojej ofercie także wynajem krótkoterminowy (od 1 dnia do 1 miesiąca) oraz średnioterminowy (od 1 miesiąca do roku). W tym czasie auto pozostaje do całkowitej dyspozycji wynajmującej je firmy tak, jakby było jej własnością.

Jakie korzyści zapewnia przedsiębiorcom wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy nie bez powodu cieszy się tak dużym zainteresowaniem firm. Jest to bowiem rozwiązanie, któremu nie sposób odmówić korzyści. Kluczową z nich dla wielu przedsiębiorców jest znajomość dokładnej, miesięcznej opłaty, jaka wiąże się z korzystaniem z samochodu. Opłata ta obejmuje nie tylko sam fakt dysponowania autem, lecz także szereg innych wydatków, które w przypadku zarówno leasingu, jak i posiadania własnego samochodu, obciążają firmę.

Wynajem długoterminowy samochodu dla firm

Należy do nich m. in. ubezpieczenie OC, koszty napraw i serwisowania samochodu, przeglądy techniczne, wymiana opon itp. Wszystkie te wydatki w przypadku wynajmu długoterminowego ponosi nie faktyczny użytkownik pojazdu, czyli firma, lecz jego właściciel – podmiot wynajmujący przedsiębiorstwu auto. Firma korzystająca z samochodu musi zadbać jedynie o paliwo, opłaty parkingowe i autostradowe itp. Taki model jest o tyle korzystny, że firma z dużą dokładnością wie, ile co miesiąc będzie kosztowało ją korzystanie z samochodu.

Znajomość z góry kosztów użytkowania firmowego auta to jednak nie jedyna zaleta wynajmu długoterminowego! Korzystający z niego przedsiębiorca ma bowiem także prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu, co pozwala na obniżenie należnego do zapłaty podatku. Odliczeniu podlega miesięczny abonament oraz koszty eksploatacyjne auta, jednak pod warunkiem, że samochód jest używany tylko w firmie (w przypadku auta, które jest używane także w celach prywatnych, można odliczyć 75% kosztów).

Wynajem długoterminowy a wykup auta na własność

Jedną z kluczowych zalet leasingu jest możliwość wykupienia użytkowanego samochodu na własność po wygaśnięciu umowy. Pod tym względem, wynajem długoterminowy znacząco się od niego różni.

W jego przypadku nie istnieje bowiem możliwość wykupu auta. Zamiast tego, firma ma natomiast do wyboru trzy rozwiązania – może zwrócić auto i zakończyć współpracę, przedłużyć umowę na kolejny okres czasu, albo wymienić stare auto na nowe i kontynuować współpracę.

Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na to trzecie rozwiązanie. Daje im ono bowiem możliwość dalszego korzystania z wynajętego samochodu w firmie, który za każdym razem będzie perfekcyjnie dopasowany do jej aktualnej sytuacji ekonomicznej, biznesowej oraz perspektyw dalszego rozwoju.

Sprawdź ofertę samochodów dostępnych od ręki – pod adresem: https://latweauto.pl/samochody-od-reki