Przejdź do treści

W czym pomoże mi psychiatra?

  • przez

Psychiatra ma istotny wpływ na zdrowie psychiczne pacjentów. Jest wyszkolonym specjalistom diagnozującym, leczącym i wspierającym osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Wszystko zaczyna się od konsultacji i diagnozy

Pierwszym etapem leczenia u psychiatry jest konsultacja pozwalająca zrozumieć przyczynę problemów psychicznych. Psychiatra skupia się w wywiadzie na objawach, historii medycznej, rodzinnej i społecznej, uzyskując pełen obraz sytuacji. Pacjent powinien być szczery i otwarty podczas rozmowy, żeby lekarz mógł zdiagnozować problem. Lekarz określa problem i przygotowuje plan leczenia na podstawie zebranych informacji od pacjenta. W wywiadzie wykorzystywane są dodatkowe narzędzia analityczne np. testy psychologiczne czy badania laboratoryjne. Wywiadem lekarz ustali czy do leczenia wystarczy terapia psychologiczna, czy konieczne będzie włączenie terapii farmakologicznej.

Na czym polega terapia psychologiczna?

Terapia psychologiczna ułatwia choremu zrozumienie swoich myśli, emocji i zachowania. Psychiatra podczas terapii prowadzi sesje terapeutyczne, podczas których pacjent może wyrazić  obaw, uczuci  i doświadczeń. Terapia psychologiczna ułatwia zredukowanie objawów, poprawia funkcjonowanie społecznego i zwiększa umiejętności radzenia sobie w codziennym życiu. Taką terapię możecie zasięgnąć u psychiatra-pruszkow.pl

O co chodzi w terapii farmakologicznej?

Terapia farmakologiczna polega na stosowaniu leków psychiatrycznych w leczeniu zaburzeń psychicznych. Psychiatra przepisuje właściwe leki, które łagodzą objawy i poprawiają funkcjonowanie pacjenta w życiu codziennym. Leki psychotropowe są zwykle stosowane w leczeniu:

– depresji

– zaburzeń lękowych

– schizofrenii

– zaburzeń afektywnych

– ADHD i innych zaburzeń psychicznych.

W przypadku terapii farmakologicznej należy pamiętać o regularnym monitorowaniu pacjenta i dostosowywaniu dawek leków w zależności od reakcji organizmu. Ustalenie optymalnych dawek minimalizuje  skutki uboczne i maksymalizując efektywność leków.

Leczenie psychiatryczne składa się z konsultacji, diagnozy i procedury leczniczej (terapia farmakologiczna i/lub terapia psychologiczna). Psychiatra jest upoważnionym specjalistom pomagający pacjentom w radzeniu sobie z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Właściwie dobraną terapią leczniczą, pacjenci mogą osiągnąć poprawę zdrowia psychicznego i jakości życia.