Przejdź do treści

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa – dlaczego warto z nich skorzystać?

  • przez
Confident mature coach or it-engineer making presentation to young intercultural subordinates or colleagues

Cyberbezpieczeństwo z roku na rok nabiera na znaczeniu, wraz z postępującym rozwojem internetu. Coraz więcej spraw realizujemy online, a firmy przenoszą się ze swoją ofertą produktów i usług do sieci. Komunikacja pomiędzy pracownikami różnych oddziałów przedsiębiorstwa odbywa się na bazie komunikatorów internetowych oraz z wykorzystaniem programów służących do organizacji konferencji. Dlatego tak istotne jest zapewnienie swoim pracownikom szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zobacz, co obejmują i czy rzeczywiście warto z nich skorzystać?

Przedmiot szkoleń, czyli czym jest cyberbezpieczeństwo?

Szkolenia pracownicze mogą mieć wiele różnych tematów i obejmować zakresem wiedzy inne informacje. Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo (dowiedz się więcej), to dotyczą one przeróżnych zagadnień, które mają na celu wszechstronną ochronę przed atakami w cyber przestrzeni. Ochrona użytkowników sieci internetowej i sieci własnych przedsiębiorstw, stron, aplikacji czy danych generowanych i przechowywanych w cyberprzestrzeni to główne problemy, jakie są poruszane w trakcie wykładów i szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa.

W sieciach teleinformatycznych i systemach o różnej wielkości zachodzą pewne interakcje, w których uczestniczą również użytkownicy. Traktowani są oni przez ekspertów za słabe punkty systemu, które należy zabezpieczać. Im wyższa jest świadomość użytkowników dotycząca możliwych ataków hakerskich i zagrożeń internetowych, jak wirusy, konie trojańskie czy oprogramowanie szpiegowskie, tym większe prawdopodobieństwo tego, że cyberatak okaże się nietrafiony i nieskuteczny.

Tematyka szkoleń z cyberbezpieczeństwa

Jeśli interesuje Cię tematyka cyberbezpieczeństwa i chciałbyś sam lub częściej ze swoimi pracownikami i współpracownikami poszerzać wiedzę w tym zakresie, możesz wziąć udział w profesjonalnych szkoleniach.

Szkolenia te obejmować mogą różne bloki tematyczne. Na przykład w przypadku Testarmy.com takie szkolenia z cyberbezpieczeństwa obejmują taką tematykę jak:

  • cybersecurity awareness,
  • bezpieczeństwa aplikacji web/mobile,
  • bezpieczeństwa sieci,
  • przeciwdziałania socjotechnikom.

Osobom, które jak na razie nie miały zbyt wiele do czynienia z cyberbezpieczeństwem w sieci, niewiele mówią takie określenia. Natomiast warto je poznać i mieć większą świadomość tego, jakie ataki mogą być przeprowadzane w internecie.

Na przykład cybersecurity awareness to szkolenia skierowane na zwiększanie świadomości wszystkich uczestników dotyczącej zagrożeń, jakie istnieją w cyberprzestrzeni. Pracownicy w swojej pracy wykorzystują zasoby internetowe i korzystają z systemów, nie wiedząc, że mogą stać się ofiarą ataku, albo wręcz umożliwić przestępcy dostęp do zasobów.

Kto może wziąć udział w szkoleniach z cyberbezpieczeństwa?

Właściwie nie ma większych ograniczeń co do tego, kto może wziąć udział w tematycznych szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Ważne jest, by użytkownicy sieci dysponowali skutecznym i na bieżąco aktualizowanym oprogramowaniem ochronnym, ale i wiedzieli, jakimi technikami np. socjologicznymi potrafią zręcznie posługiwać się cyberprzestępcy dla osiągnięcia własnych celów, np. zdobycia dostępu do systemu informatycznego firmy. Tego wszystkiego mogą się dowiedzieć w trakcie szkoleń prowadzonych przez ekspertów.

Argumenty przemawiające za szkoleniom z cyberbezpieczeństwa

Im więcej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa będą mieli pracownicy danej organizacji, tym lepiej będą chronieni przed atakami z zewnątrz. Będą wiedzieć, jak je rozpoznać i jak nie dać się socjotechnikom stosowanym przez hakerów.

Sprawdź także: https://testuj.pl/lista-szkolen