Przejdź do treści

System montażowy do płyt GK – właściwości, zastosowanie

  • przez

Jeśli jesteś profesjonalistą, który ceni swój czas, to rozumiesz jak ważne, są precyzyjne narzędzia, którym się posługujesz. To jak rozpoczniesz pracę, wpłynie na ostateczny efekt wizualny. Odpowiednie oznaczenie miejsca wiercenia to połowa sukcesu, druga połowa to narzędzia. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat p0olecanych i sprawdzonych systemów montażowych do płyt GK – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Popularne markery do głębokich otworów Marxman

Rozmieszczenia otworów na ścianie można dokonać na kilka sposobów. Najskuteczniejsze jest zdjęcie wymiarów rzeczywistych, ale w tym celu należy przyłożyć element, jaki docelowo będzie zamontowany na ścianie, aby oznaczyć punkty wiercenia. Jeśli montujemy lekką półkę lub wspornik, to nie sprawi to większego problemu, ale jeśli waga elementu jest znaczna i nie możemy liczyć na pomoc drugiej osoby, to manewrowanie takim elementem skazane jest na niepowodzenie.

 Kolejną trudnością jest grubość elementu (deski, płyty, itp.), przez jaki odznaczamy na ścianie punkt wiercenia. Gwóźdź lub ołówek nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, nie mówiąc już o wrażeniu, jakie pozostanie po fachowcu używającego takich narzędzi. Na przekór standardom podnosimy poprzeczkę i wprowadzamy do powszechnego użytku znacznik otworów, który mamy nadzieję, zmieni dotychczasowe standardy i ułatwi życie niejednemu instalatorowi. Marker Marxman (https://proterm.sklep.pl/metex-systemy-mocowan,c1351,pl.html) służy do precyzyjnego oznaczenia miejsca wiercenia.

Cały proces polega na przyłożeniu urządzenia do otworu i wstrzyknięciu dawki pigmentu w otwór. Fluorescencyjny pigment jednoznacznie oznaczy miejsce pod otwór w zakresie głębokości płyty lub deski od 50 do 100 mm głębokości w wersji „deep” lub do 50 mm w wersji „standard”. Szybka, ale jednocześnie precyzyjna praca to najlepsza wizytówka liczącego się fachowca.

Niezawodne systemy mocowań – kołki COBRA

Po właściwym oznaczeniu potrzebny będzie niezawodny system mocowania. W ofercie sklepu Proterm znajdziesz rozwiązanie na każdą sytuację. Począwszy od klasycznych systemów mocowania na tzw. kołek jak COBRA, po bardziej zaawansowane systemy mocowań w miejscach wymagających dużego przenoszenia, ale jednocześnie będących konstrukcyjnie do tego nieprzystosowanych.

System podwójnych skrzydeł dodatkowo wzmacnia kotwę i zapewnia wyjątkową stabilność montażu. W chwili wkręcania śruby powstaje krzywka, która blokuje kołek przed obrotem. Szczególnie narażone na uszkodzenia są ściany w zabudowie suchej, mocowane na profilach, w których pomiędzy ścianą stałą a płytą zewnętrzną (gk) znajduje się wolna przestrzeń. Klasyczny kołek w momencie montażu spowoduje odkształcenie się ściany lub jej uszkodzenie. Dzięki specjalnemu systemowi „Corefix”, obciążenie w strefie wrażliwej, przenoszone jest dzięki konstrukcji z rdzeniem stalowym wewnątrz kołka.

 Takie rozwiązanie powoduje, iż ściana nie zostanie uszkodzona, a mocowanie skutecznie przeniesie wagę zamontowanego elementu.

W ramach oferty systemu mocowań dostępne są również inne szybkie i łatwe w montażu systemy kotwiące. Jednym z najbardziej popularnych jest Cobra Driller Toggle M4x50mm. Zestaw zawiera kotwę z precyzyjnie wyśrodkowanym trzpieniem o ostrej samowiercącej krawędzi. Dzięki temu kotwa prowadzi się prosto w ścianie i nie wymaga przyłożenia dużej siły w momencie wiercenia. Po wkręceniu śruby otwiera się mechanizm blokujący, który utrzymuje kotwę mocno za płytą gk. Kotwy dostępne są w szerokim zakresie średnic i długości, a także ilości. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu Cobra Pro Kit, w którym znajdują się kołki na większość sytuacji, z jakimi można się spotkać w klasycznym budownictwie mieszkaniowym.

Samowiercące kotwy mosiężne COBRA

Najprostszy sposób na montaż ramki, obrazu czy innej lekkiej dekoracji, która posiada zawieszkę w postaci „zębatej”, jednej z najpopularniejszych to zastosowanie samowiercącej kotwy mosiężnej Cobra Keyholle Driller Brass.

Kotwę montuje się szybko i przy użyciu prostego narzędzia, jakim jest śrubokręt lub wkrętarka. Kotwa posiada wykończenie mosiężne i nadaje się tylko do montażu w płytach gipsowo-kartonowych.

W grupie zawieszek znajdują się również haczyki z tworzywa do zawieszenia cięższych elementów dekoracyjnych jak ramy obrazów, luster, itp. oraz w wykonaniu z mosiądzu, jeśli zawieszane elementy są cięższe. Jednocześnie model Cobra Megahook Antiquel posiada mechanizm przełączający, który dodatkowo stabilizuje kotwę za płytą. Haczyk może być montowany zarówno w zabudowie suchej, jak i cegle oraz betonie.

Do lekkich elementów idealnie nada się haczyk typu „pineska”, który posiada prosty, ale skuteczny system, jednocześnie bardzo estetyczny i wielokrotnego użytku Cobra Wall Bitter. Do montażu haczyka nie potrzeba żadnego narzędzia poza własną dłonią.