Przejdź do treści

Siłowniki pneumatyczne – jak pomagają obniżyć koszty prowadzenia przedsiębiorstwa

  • przez

Ceny energii elektrycznej ciągle wzrastają, co jest bardzo odczuwalne, choćby przez przedsiębiorców. Dlatego też należy szukać rozwiązań, dzięki którym w prosty sposób można zaoszczędzić, przy czym nie obniży się wysokich standardów pracy. Doskonałym wyborem będą siłowniki pneumatyczne. Czas na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać liczne zalety ich stosowania.

Siłownik pneumatyczny – efektywność w najlepszym wydaniu

W każdej branży potrzebna jest siła, która wprowadza maszyny w ruch. Jednocześnie wykorzystanie kapitału ludzkiego nie zawsze zapewnia maksymalną efektywność. Wynika to z faktu, że praca człowieka nie zawsze jest powtarzalna, a mianowicie mają na nią wpływ czynniki zewnętrzne czy choćby samopoczucie. A wiadomo, że w przemyśle nie można pozwolić sobie na przestoje, czy ewentualne błędy. Z tego też powodu należy szukać takich rozwiązań, które rzeczywiście zwiększą efektywność pracy i pozwolą uniknąć błędów. Warto postawić na siłowniki pneumatyczne. Mają one prostą budowę, a przy tym mogą wytwarzać naprawdę dużą siłę.

Sam siłownik pneumatyczny jest niewątpliwie najważniejszym elementem całego układu pneumatycznego. Wykorzystując sprężone powietrze, wytwarza siłę, a dokładnie przetwarza energię sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Odbywa się to w niezwykle prosty sposób. Siłownik pneumatyczny przesuwa tłoczyska znajdujące się wewnątrz cylindra pneumatycznego. Na tłoczysku zamocowany jest tłok pneumatyczny, który dzieli przestrzeń w środku cylindra na dwie komory. Do jednej z komór wpuszczone jest powietrze, co powoduje przesunięcie tłoka. Na końcu zaś dochodzi do wysuwu bądź wsuwu samego tłoczyska. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak uniwersalny siłownik pneumatyczny.

Występuje wiele rodzajów siłowników pneumatycznych, które różnią się od siebie wielkością, przeznaczeniem, sposobem mocowania, ale są też takie, do których można zainstalować dedykowane akcesoria. Bardzo łatwo można znaleźć najlepszy siłownik pneumatyczny – producent Pneumatig ma takie w swojej ofercie. Wszystkie urządzenia wykonane są na bazie najlepszych, certyfikowanych podzespołów. Spełniają więc najbardziej restrykcyjne normy jakościowe i sprawdzą się w naprawdę trudnych warunkach. Stąd przedstawiciele różnych branż chętnie decydują się na profesjonalne produkty tego producenta siłowników pneumatycznych.

Klasy czystości sprężonego powietrza i ich wpływ na siłowniki pneumatyczne

Wiecie już, że siłownik pneumatyczny może wytworzyć naprawdę dużą siłę i dzięki temu obniżyć koszty procesu produkcyjnego. Warto też wiedzieć, że ogólnie uznaje się, że siłowniki pneumatyczne są niezawodne, ale na ich pracę ma wpływ jakość sprężonego powietrza. Tutaj musicie wiedzieć, że im czystsze powietrze, tym oczywiście lepiej, gdyż potencjalne zanieczyszczenia nie będą osadzać się na siłowniku, a przez to nie przyspieszą jego zużycia. Do klas czystości odnosi się norma ISO 8573-1. Najlepiej wybierać sprężone powietrze klasy V, które jest pozbawione oleju oraz cząstek stałych. W tym przypadku wodę usuwa się poprzez separator cyklonowy. Często można stosować osuszacze ziębnicze.

Dzięki temu czystość powietrza będzie najwyższej klasy. Szczególnie zaleca się taką klasę w przemyśle spożywczym, ale nawet w przemyśle lakierniczym czy betoniarskim lepiej wybrać sprężone powietrze klasy V, gdyż wtedy Wasz siłownik będzie pracował dłużej, jednocześnie nie dojdzie do przestojów pracy związanych choćby z jego awarią.

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje wpływające na szybkość pracy

Siłowniki pneumatyczne dostępne są  w wielu wariantach. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na ich parametry, a dokładnie na średnicę czy zakres skoków roboczych, przy czym im większy zakres, tym większe zużycie powietrza. Warto też zwrócić uwagę na zakres ciśnień i temperatur. Biorąc pod uwagę rodzaj ruchu roboczego możemy wyróżnić następujące rodzaje siłowników: liniowe, kątowe i krzywoliniowe. Biorąc pod uwagę rodzaj elementu roboczego wyróżniamy siłowniki tłokowe, które wykorzystuje się na szeroką skalę w przemyśle. Mogą służyć do podnoszenia, przesuwania czy cięcia. Kolejnymi rodzajami siłowników są: nurnikowe, membranowe, mieszkowe oraz workowe i dętkowe. Wszystkie najlepsze rodzaje tych urządzeń oferuje producent siłowników Pneumatig. Biorąc pod uwagę występowanie tłoczyska wyróżniamy siłowniki tłoczyskowe, gdzie elementem wykonawczym jest tłoczysko oraz beztłoczyskowe, gdzie elementem wykonawczym jest wózek. Siłowniki pneumatyczne poza zastosowaniem w przemyśle, mają również zastosowanie w służbach ratunkowych, np. przecinakach i rozwierakach.