Przejdź do treści

Różnica pomiędzy Rozszerzoną Rzeczywistością a Wirtualną Rzeczywistością

  • przez

Technologia niezaprzeczalnie idzie do przodu. Wszystko dookoła nas się zmienia. Widać to po możliwościach, które niosą ze sobą m.in. najnowocześniejsze smartfony. To, co kiedyś potrafiły wyłącznie komputery, dziś znajduje się w tych mieszczących się w dłoni urządzeniach. Rozwija się nie tylko technologia, ale też nasza rzeczywistość! Jak to możliwe? Słyszałeś o VR, a może AR? Te skróty nic Ci nie mówią? Spokojnie, wytłumaczymy, jakie są podstawowe różnice pomiędzy obiema rzeczywistościami.

Wirtualna rzeczywistość  – co to takiego?

Wirtualna rzeczywistość nie jest już nowym pojęciem – praktycznie każdy z nas miał z nią w pewnym sensie do czynienia. Według definicji virtual reality (w skrócie zwana VR) to stworzony przy użyciu informatycznej technologii obraz trójwymiarowy, którego celem jest imitowanie świata realnego. Może też być wizją fikcyjnego świata.

Najważniejsze jest tutaj jednak wygenerowane komputerowo otoczenie, w które możemy w pełni „wejść”. Jak to możliwe? Chociażby za pomocą nowoczesnej technologii, jak specjalne gogle do wirtualnej rzeczywistości.

Gogle do wirtualnej rzeczywistości – must have w świeci VR

Dla jednych minus – dla drugich coś wspaniałego. O czym mowa? O goglach VR, bez których trudno jest się w pełni oddać wirtualnej rzeczywistości. Gogle pozwalają na wyświetlanie trójwymiarowego obrazu i to w 360 stopniach. Po ich założeniu nie widzimy nic, co ma związek z realnym światem.

Dodatkowo uczucie wirtualnej rzeczywistości można rozszerzyć, dzięki zestawom słuchawkowym. Pozwalają one emitować dźwięki ze specjalnych aplikacji. Potęguje to wrażenie, że całkowicie znaleźliśmy się w wirtualnym świecie.

Co daje wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość pozwala mieszać obrazy, dźwięki, a w niektórych przypadkach nawet zapach i dotyk. W pełni wpływa na to, co odczuwamy. Mając na oczach gogle, na uszach słuchawki, a w ręku kontrolery – można całkowicie przenieść się do innego, wirtualnego (czyli w pełni wygenerowanego komputerowo) świata.

Wirtualna rzeczywistość pozwala tworzyć skomplikowane symulacje, które odczuwamy dzięki stereoskopowemu widzeniu.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się VR?

Wirtualna rzeczywistość najczęściej jest stosowana w świecie gier video. Pozwalają one w pełni „znaleźć” się w świecie, który zaprojektowali dla nas twórcy. Ale VR to nie tylko świat zabawy i rozrywki. Można zastosować wirtualną rzeczywistość także w innych miejscach, np. w e-learningu, który pozwala na naukę bez wychodzenia z domu.

Rozszerzona rzeczywistość – jak działa?

Augmented Reality to tzw. rzeczywistość rozszerzona, która stała się znana przede wszystkim za sprawą smartfonów. Dzięki popularnym aplikacjom, które pozwalały wzbogacić obraz widoczny poprzez kamerę telefonu – świat widziany przez nas stawał się rozszerzony o dodatkowe elementy. Nie bez powodu rzeczywistość tą nazywa się rzeczywistością rozszerzoną lub rzeczywistością poszerzoną.

Pozwala łączyć świat rzeczywisty z wirtualnym, czyli tym, który jest generowany komputerowo. W przeciwieństwie do VR – rozszerzona rzeczywistość nie jest w 100% sztucznym wytworem! Poprzez AR wyświetlane są jedynie dodatkowe elementy, jednak cała otoczka pozostaje w pełni realna. Do odczuwania Augmented Reality wystraczy smartfon lecz dostępne są również gogle lub okulary rozszerzonej rzeczywistości.

Augmented Reality jest niestety jeszcze słabo rozpowszechnione. Jednak na wszystko przyjdzie pora! Coraz więcej firm i komercyjnych marek docenia możliwości, jakie daje AR.

Gdzie można wykorzystywać rozszerzoną rzeczywistość?

Dziś rozszerzona rzeczywistość ma znacznie szersze zastosowanie niż jeszcze kilka dobrych lat temu. Oczywiście, popularnie stosuje się ją w smartfonach. Za przykład mogą posłużyć wszelkiego typu aplikacje zakupowe, pozwalające nam przymierzyć wirtualny produkt w realnym otoczeniu. Wystarczy włączyć kamerkę, by móc nakładać na siebie kolejne elementy garderoby. Ale to nie wszystko. Rozszerzona rzeczywistość to także szansa w medycynie – służy rozwojowi młodych lekarzy. Pozwala uczestniczyć w zabiegach i operacjach, wykonywać podobne czynności bez absolutnie żadnego ryzyka dla pacjenta.

Augmented Reality znajduje swoje zastosowanie także:

  • W świecie marketingu;
  • Jako narzędzie do rozwoju biznesu oraz pracy zespołowej;
  • W edukacji;
  • W architekturze i przy projektowaniu;
  • W podróży;
  • W przemyśle;
  • Przy kontroli jakości wszelkiego typu produktów i prototypów.

Virtual Reality a Augmented Reality – jakie są dokładne różnice?

Skoro już wiadomo, czym jest VR, a czym AR – warto także dowiedzieć się, czym różnią się od siebie obie te wspomniane rzeczywistości. Zarówno wirtualna rzeczywistość, jak i rozszerzona rzeczywistość to podejścia o odmiennych, aczkolwiek nieco zbliżonych do siebie formatach.

Immersyjność VR i AR

Aby dobrze zrozumieć podstawowe różnice pomiędzy AR a VR – warto poznać pojęcie technologii immersyjnych. Z czym mamy, więc do czynienia?

Immersyjność to tzw. proces zanurzania tudzież pochłaniania żywej osoby przez rzeczywistość wytworzoną elektronicznie. Za pomocą tego pojęcia opisuje się i określa skalę, w jakiej nasze zmysły są sterowane lub wręcz oszukiwane przez znaną nam technologię. I to właśnie, dzięki immersyjności możemy określić podstawową różnicę obu tych rzeczywistości. Virtual Reality jest rzeczywistością mocno immersyjną, w pełni wytwarza obraz, steruje nim i przekazuje odbiorcy. Tymczasem Augmented Reality jest najmniej immersyjna – pozwala jedynie przetwarzać część obrazu, który nanoszony jest na to, co rzeczywiście widzimy i odbieramy.

Różnice między rzeczywistością rozszerzoną a wirtualną

Wielu osobom wydaje się, że najprościej jest zauważyć różnicę, np. dzięki rozróżnieniu tego, w jaki sposób korzystamy z wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Większości wirtualna rzeczywistość kojarzy się przede wszystkim z goglami. Ale, z czym w takim razie może kojarzyć się rzeczywistość rozszerzona?

Augmented Reality, jak już wcześniej wspomniano, można doświadczyć już na smartfonach i tabletach – i to od dobry kilku lat. Popularne gry (np. Pokemon Go) opierały swoje działania właśnie o AR. To samo tyczy się np. aplikacji podróżniczych, które pozwalają „na żywo” oglądać, jak dane miejsce wyglądało setki lat temu. Różnica między rozszerzoną a wirtualną rzeczywistością jest więc „namacalna”. Virtual Reality polega przecież na kreowaniu komputerowej wizji świata. Z jej pomocą można tworzyć przedmioty, przestrzenie, ale także postacie. Ma szerokie zastosowanie i może wpływać na nasze wirtualne zdarzenia i decyzje.

Dzisiejsze rozumienie VR i AR interpretujemy już o wiele, wiele konkretniej. Rozszerzoną rzeczywistość (a więc AR) niebawem będziemy mogli kojarzyć z faktycznymi holografiami. Zobaczymy je bezpośrednio przed „gołym” okiem i to głównie przy użyciu delikatnych (w przeciwieństwie do tych od VR) gogli lub okularów. Wirtualna rzeczywistość (czyli VR) ma już dziś swoją konkretną definicję. Prawdziwe VR to to, które pozwala nam zamknąć się w uporządkowanym, specjalnie utworzonym świecie – oczywiście przy użyciu gogli.

Tak naprawdę – obydwie technologie są wykorzystywane w wielu gałęziach biznesu i przemysłu. I obydwie są ogromną szansą dla rozwoju całej technologii. Wirtualna rzeczywistość pozwala tworzyć skomplikowane symulacje, a następnie wykorzystywać je w pełni podczas wszelkiego typu szkoleń i ćwiczeń. Doskonale, więc sprawdza się nie tylko w gamingu, ale również jest przydatne dla wojska czy personelu medycznego. Rozszerzona rzeczywistość umożliwia wyświetlanie dodatkowych informacji nałożonych na to, co widzimy w rzeczywistości. Dlatego coraz chętniej wykorzystuje się AR w służbie nowoczesnego przemysłu. Motoryzacja jest tego znakomitym przykładem. Wykorzystuje się rozszerzoną rzeczywistość chociażby na szybie samochodu, by wyświetlać informacje z nawigacji lub dane odnośnie samochodu. Dzięki temu kierowca prowadzi pojazd bez odrywania wzroku od drogi.

Zainteresowała Cię tematyka Rozszerzonej Rzeczywistości dowiedz się więcej klikając w link https://ttpsc.com/pl/augmented-reality/