Przejdź do treści

Regały przepływowe do składowania FIFO

  • przez

Myśląc o regałach stosowanych w magazynie częściej wyobrażamy sobie regały półkowe, ewentualnie takie, na których składowane są palety. Być może dzieje się tak dlatego, że przy okazji wizyty w centrum handlowym, salonie samochodowym lub u fryzjera mimowolnie zauważamy te meble i kojarzymy je z miejscem przeznaczonym na odkładanie różnych towarów. Bez wątpienia to uniwersalne i najbardziej popularne rodzaje wyposażenia magazynowego, ale nie jedyne. Istnieją także regały przepływowe, wykorzystujące siłę grawitacji przy przepływie towarów w regale. Czym są? Do jakich produktów się ich używa? Jakie są korzyści z zastosowania regałów przepływowych? W tym artykule odpowiemy na przytoczone pytania – zapraszamy do lektury.

Czym są regały przepływowe – definicja

Regał przepływowy, inaczej zwany grawitacyjnym, to konstrukcja magazynowa przeznaczona głównie do składowania towarów w systemie FIFO, który gwarantuje szybką rotację produktów. Metoda ta, zgodnie z rozwinięciem angielskiego skrótu First In, First Out, polega na tym, że pierwsza jednostka załadunku będzie jednocześnie pierwszą jednostką rozładunku.

Przepływ surowców w kanale odbywa się za pomocą zainstalowanych na niewielkim pochyleniu torów rolkowych lub szynowych z kołami. Może to być także płaska powierzchnia umożliwiająca swobodny ślizg towarów. Ładunek umieszcza się w najwyższym punkcie np. za pomocą wózka widłowego, natomiast jego transport wewnątrz korytarza odbywa się przy wykorzystaniu siły ciężkości, bez udziału człowieka i bez użycia energii elektrycznej.

Regały przepływowe – zastosowanie

Regały przepływowe zwiększają wydajność magazynu poprzez zagęszczenie przestrzeni składowania. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do systemów statycznych, regały przepływowe nie wymagają wytyczenia korytarzy roboczych. Technologia tych regałów, w tym możliwość obsługi sposobem FIFO, sprawia że jest to idealny system do przechowywania szybko rotujących towarów w branży spożywczej, charakteryzujących się krótkim terminem przydatności do spożycia. Dzięki możliwościom gęstego składowania mogą sprawdzić się również w miejscach, w których koszt na m2 jest wyższy ze względu na specyficzne warunki – w chłodniach i w mroźniach.

Regały przepływowe – korzyści

Systemy przechowywania oparte o regały przepływowe zapewniają kompaktowe składowanie, ograniczają pracę ludzką i udział wózków widłowych w procesie kompletacji. Aplikacja zapewnia gęste magazynowanie, a ponadto automatyczne zapełnianie powierzchni kompletacyjnej po wyjęciu ładunku. Kolejnym plusem jest fakt, że regały przepływowe przyczyniają się do oszczędności czasu, wydatków w związku z użyciem energii elektrycznej i ograniczeniem udziału personelu przy pracach przeładunkowych. Na tej podstawie można stwierdzić, że ich wdrożenie zapewnia szybki zwrot z inwestycji i poprawę ogólnego poziomu ekonomicznego w przedsiębiorstwie. Z uwagi na to, że jednostki ładunkowe są wprowadzane i pobierane w dwóch końcach jednego kanału, to możliwe staje się wyraźne rozgraniczenie pomiędzy strefami załadunku i rozładunku. Regały przepływowe grawitacyjne dodatkowo odznaczają się łatwością montażu oraz mogą zostać zaprojektowane jako samodzielny koncept, ale także jako część zintegrowana z innymi regałami paletowymi.

Regały paletowe – podsumowanie

Celem każdych operacji wewnątrzmagazynowych jest podniesienie efektywności przy równoczesnym zachowaniu najwyższej produktywności. Powszechnie wiadomo, że posiadanie właściwie dobranego systemu regałowego maksymalizuje wydajność działań ludzi i maszyn. Dobrze zaprojektowany i zaimplementowany system regałów wykorzystujący przepływ grawitacyjny to jeden z lepszych sposobów na osiągnięcie płynności przebiegu operacji związanych ze składowaniem jednostek towarowych, zwłaszcza w przypadku chęci zastosowania metody FIFO.

Chcesz zarządzać gospodarką magazynową według metody FIFO? Sprawdź regały przepływowe: https://wdx.pl/oferta/regaly-przeplywowe-grawitacyjne/.