Przejdź do treści

Przedsiębiorco, czy potrzebujesz pilnie bezpiecznych pieniędzy? Skorzystaj z usług faktoringu

  • przez

Trudne sytuacje finansowe dla przedsiębiorstwa powodują zaburzenia płynności. Szczególnie odczuwalne jest to w momencie kryzysu w gospodarce. Jak wiadomo momenty kryzysu i rozkwitu pojawiają się cyklicznie, dlatego warto przed ich wystąpieniem myśleć o możliwościach finansowania bieżącej działalności. Dotyczy to przede wszystkim tych przedsiębiorstw, których płynność działania zależy od terminowych wpływów. Warto rozważyć rozwiązania alternatywne dla kredytów obrotowych czy pożyczek bankowych. Dzięki temu przedsiębiorstwo odpowiednio przygotuje się do ryzyka, jakim jest załamanie na rynku.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest usługą finansową skierowaną głównie do przedsiębiorstw. W ramach usługi faktoringowej następuje przejęcie wierzytelności od firmy przez faktora. W ramach świadczonego zadania przejmowany jest zarówno ryzyko braku spłaty jak i całkowite zarządzanie długiem. Na rynku oraz w ujęciu teoretycznym istnieje wiele odmian tej usługi, które różnią się zakresem odpowiedzialności faktora, metodologią wyliczania opłaty za wykupione wierzytelności czy wysokości wpłacanych zaliczek – opowiada specjalista ds. faktoringu z Bibby Financial Servicies.

Poza głównym celem faktor często oferuje różne dodatkowe usługi. Mogą to być monitoringi należności, pomoc w windykacji czy nawet prowadzenie rozliczeń z kontrahentem. Dzięki implementowaniu rozwiązania przedsiębiorstwo poprawia płynność finansową i mimo obniżonych zysków pozwala na przerwanie w momencie wystąpienia ryzyka lub kryzysu. Jest to nie tylko forma zarządzania finansami przedsiębiorstwa, ale należy również do form zarządzania ryzykiem organizacyjnym.

Jak działa faktoring?

Metoda działania faktoringu jest w założeniu bardzo prosta. Wierzytelności, a więc faktury wystawiane przez przedsiębiorcę – faktoranta, są wykupywane przez faktora. Dzięki temu może szybciej uzyskać środki, które byłyby zamrożone w czasie długiego terminu płatności, jaki może mieć faktura. A ten może być odroczony o nawet 90 lub 180 dni. Co ważne, faktor wykupuje wierzytelności nieprzeterminowane. Nie można odsprzedać, zatem takich, których kontrahent nie chce opłacić. Pod względem działania jest to rozwiązanie nieco podobne do kredytu kupieckiego, jednak z punktu widzenia instytucji świadczącej jest to instrument zarządzania finansowego. Za odkupione faktury faktor przekazuje przedsiębiorcy gotówkę, którą ten może swobodnie obracać. Za świadczoną usługę pobierana jest prowizja, najczęściej w wysokości procentowej od wartości zobowiązania.

Komu przyda się faktoring?

Faktoring znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Najlepiej sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, często dla jednego kontrahenta i jednocześnie w działalności mają dużą liczbę kosztów zmiennych. Odroczone w czasie płatności są wtedy pokrywane przez faktora, a firma posiada gotówkę na bieżącą działalność. Dlatego też usługi faktoringowe zyskały dużą popularność wśród przedsiębiorstw transportowych, spedycyjnych. Równocześnie jest to zabezpieczenie przed niewypłacalnością kontrahentów, dlatego na faktoring decydują się również przedsiębiorstwa nawiązujące nową współpracę – minimalizują ryzyko, że stracą płynność z powodu nieterminowych faktur. Część przedsiębiorstw wybiera wtedy bankowy kredyt obrotowy, ale z różnych względów nie każda działalność ma taką możliwość. Faktoring jest wtedy doskonałą alternatywą – kontynuuje specjalista z Bibby Financial Services.

Najpopularniejsze rodzaje faktoringu

Faktoring oferowany przez faktorów różni się od siebie. Dlatego, aby uszeregować dane ustalono rodzaje faktoringu – różniące się od siebie w zależności od kryterium podziału. Najpopularniejszym uszeregowaniem jest faktoring pełny i niepełny. Pierwszy bywa również nazywany właściwym lub bez regresu. W tym przypadku faktor przejmuje pełne ryzyko za niewypłacalność wykupionych faktur. A zatem nie ma on możliwości roszczeń w kierunku przedsiębiorstwa, które je odprzedało. Ze względu na przeniesienie ryzyka, jest to rozwiązanie bardziej kosztowne – zazwyczaj procent od sprzedaży faktury jest wyższy. Drugi rodzaj zakłada, że w przypadku nieopłacenia wierzytelności, faktor może za zażądać zwrotu środków za fakturę. Ryzyko jest, zatem ciągle po stronie przedsiębiorcy. Istnieje również faktoring mieszany – łączący te dwie metody – ryzyko pozostaje na przedsiębiorstwie jedynie w określonych sytuacjach, a w innym przypadku podejmuje je faktor.

Ile kosztuje faktoring?

Koszty faktoringu, jakie ponoszone są w czasie korzystania z tej usługi są różne. Wiele zależy od wspomnianego powyżej rodzaju faktoringu, na jakie decyduje się przedsiębiorstwo. Warto pamiętać jednak, że zazwyczaj opłata za świadczone usługi jest procentem wyliczanym od kwoty faktury, czasem połączonym ze stałą opłatą. W przypadku regularnego korzystania z usług tego typu, przy regularnych spłatach przez kontrahentów, opłaty mogą być negocjowane i ustalane indywidualnie. Dopasowanie do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa i sytuacji na rynku jest niezwykle istotne. Zazwyczaj jednak opłata aranżacyjna, dodatkowe monity czy wezwania do zapłaty jest stała – uzupełnia specjalista Bibby Financial Service.