Przejdź do treści

Osłony izolacyjne

  • przez

Osłony izolacyjne jako wielowarstwowy materiał termoizolacyjny to doskonałe zabezpieczenie wszelkiego rodzaju maszyn, urządzeń, instalacji przemysłowych. Wszędzie tam, gdzie występują wysokie temperatury i należy zadbać o ograniczenie strat ciepła materiał idealnie rozwiązuje problem.

Zastosowanie osłon izolacyjnych

Tworzywo najczęściej stosuje się jako izolację cylindrów wtryskarek, pomp, zaworów, rurociągów, zbiorników, agregatów prądotwórczych. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie urządzenia maja nieregularne kształty. Osłony izolacyjne stosuje się również jako izolację silników wydechowych, aby ograniczyć ciepło wewnątrz kabiny pojazdu. Dzięki odpowiedniej grubości i dodatkowym powłokom materiał może być z powodzeniem stosowany w przemyśle chemicznym i petrochemicznym.

Zalety tworzywa

Materiał pozwala ograniczyć w znacznym stopniu straty ciepła. Przyjmuje się, że oszczędność energetyczna utrzymuje się na poziomie 30-40%. Pozwala również na redukcję temperatury nawet do 70%. Materiał spełnia wszystkie niezbędne wymogi BHP i dodatkowo redukuje poziom hałasu. Doskonale nadaje się do demontażu i ponownego zamontowania i wykazuje wysoką odporność chemiczną. Ponadto łatwo się kształtuje, dlatego można dostosować go do nieregularnego kształtu maszyn i urządzeń.

Rodzaje osłon izolacyjnych

Rynek jest bardzo bogaty w wyroby przeznaczone do izolacji. Dzięki temu iż materiał łatwo poddaje się kształtowaniu, można stworzyć dowolny kształt i wymiar osłony. Te, które wykonane są w formie bloku są sztywne i zazwyczaj mają kształt prostokątny. Wyróżnia się również tzw. kształtki, które po uformowaniu stanowią sztywną osłonę wzdłuż danego elementu, który wymaga izolacji. Rynek oferuje również wyroby lamelowe, które wykonane są z włókien mineralnych. Innym tworzywem są izolacje zasypowe, które wypełnione są granulatem, kulkami, proszkiem. Równie popularne są maty, które są elastyczne i przyjmują formę rulonu lub miękkiej płyty oraz otuliny, które uformowane są w pierścień. Oprócz osłon stanowiących izolację wysokotemperaturową, na rynku dostępne są również izolacje techniczne. Materace, kołdry, prostki, betony, maty zbrojeniowe, włókniny i tkaniny, a także koce, taśmy i sznury. Oprócz tego niezbędne są również akcesoria dostosowane do wymogów środowiskowych, w tym uszczelki, szczeliwa, podkładki, kleje, impregnaty, utwardzacze. Rodzaj osłony izolacyjnej musi być odpowiednio dobrany do warunków oraz do urządzenia wymagającego izolacji. Zarówno kształt jak również grubość materiału można odpowiednio dostosować do wymagań.