Przejdź do treści

Niezbędne wyposażenie mądrego spawacza

  • przez

Gorączka metaliczna, poparzenia, oślepienia osób trzecich – wszystko to należy do najczęstszych wypadków podczas pracy spawacza. Odpowiednio wyposażony musi być nie tylko pracownik, ale samo stanowisko. Na jaki ekwipunek warto postawić? Czy istnieje balans między wygodą a wytrzymałością? Jakie normy muszą zostać spełnione? Zobacz sam!

Środki ochrony w pracy

Praca spawacza z pewnością nie należy do najłatwiejszych i najbezpieczniejszych obowiązków. Pracownik wykorzystuje w pracy różne techniki spawania, więc naraża na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i wszystko dookoła. Prace spawalnicze należą do jednych z najniebezpieczniejszych pod względem ryzyka wystąpienia pożaru, groźnych poparzeń ciała i wdychania dymu spawalniczego.

Jak się przed tym uchronić?

  • ochrona twarzy i oczu – w spawaniu gazowym najczęściej wykorzystuje się gogle lub okulary. Najczęściej jednak stosowane są przyłbicę, ponieważ jest to najwygodniejsza forma ochrony dla pracownika, a przy tym najbardziej uniwersalna. Oczywiście konieczna z normą PN-EN 175,
  • odzież – niepalna. Wygodna. Wytrzymała. Dobrze, że wybór jest naprawdę szeroki. Świetnie sprawdzą się zarówno kombinezony, jak i ogrodniczki, jeśli zależy Ci na większej wygodzie – koniecznie jednak z normą PN-EN-ISO 11611,
  • buty – obuwie dla spawacza musi być przede wszystkim odporne na działanie iskier i licznych odprysków. Podeszwy powinny być też olejoodporne i antystatyczne. W pracy spawacza wymagana jest zgodność podeszw z normą PN-EN ISO 20345. Częstym rozwiązaniem jest również wybór takiego obuwia, które nie mają sznurówek. Zamiast tego klapy zapinane na sprzączki – pozwala to na szybkie zdjęcie obuwie w razie zagrożenia.

Zadbaj o przestrzeń

Równie istotne co wyposażenie, jest odpowiednie zabezpieczenie stanowiska pracy. Świetnie w tej roli sprawdzi się wysokiej jakości parawan do spawania, który skutecznie stłumi generowany hałas i groźne rozbłyski spawania łukiem. Skuteczność działania muszą potwierdzać wymagania określone w normach ISO 25980, EN1598 oraz AWSF2.3M:2011.

Oczywiście na tym się nie kończy, ponieważ parawan spawalniczy stanowi swoistą barierę przenośnią – bez żadnego problemu można przenosić je w wybrane miejsce, ponieważ zastosowane materiały są nie tylko wytrzymałe, ale też lekkie. Kurtyna w całości zapewnia przy tym ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, podczerwonym oraz groźnym światłem niebieskim – jeśli jesteś spawaczem, to warto sobie coś takiego sprawić, jako dodatkową ochronę.

Warto, ale za jaką cenę? Współczesny rynek oferuje wiele rozwiązań w wielu cenach: możesz znaleźć pozycje, których koszt zamyka się w obrębie kilkuset złotych. Istotny jest też kolor zasłony, których wypełnienie świadczy o przenikalności światła widzialnego, ale nie wcześniej wspomnianego promieniowania – wybór należy do Ciebie.

Przygotowujesz się do pracy? A może kompletujesz wyposażenie pracownika? Pamiętaj zatem o powyższych normach, a bezpieczeństwo i zdrowie będziesz miał zagwarantowane.