Przejdź do treści

Kredyt gotówkowy w 3 krokach

  • przez

Kredyty gotówkowe są jednym z najpopularniejszych sposobów kupowania z odroczonym terminem płatności. Oznacza to, że kupując teraz spłacamy zakupy w comiesięcznych ratach. Wybrać bank nie jest prosto i dla tego warto poznać 3 kroki, dzięki którym wybór będzie łatwiejszy. Określamy zdolność kredytową, wybieramy bank i podpisujemy umowę.

Krok 1 – określamy naszą zdolność kredytową

Musimy określić na jaki kredyt będzie nas stać. Do banku w sumie trzeba będzie zwrócić więcej pieniędzy niż się pożyczyło. Spłacany będzie w comiesięcznych ratach. Wysokość raty musi być dopasowana naszych comiesięcznych dochodów netto. Po zapłaceniu raty musi zostać nam odpowiednia ilość gotówki na bieżące stałe wydatki. Kredyt nie może obciążać budżetu domowego ponad rozsądną miarę.

Kwota, którą otrzymamy od banku zależy od naszej zdolności kredytowej. Uwzględni ona już na wstępie nasze inne comiesięczne wydatki na tle naszych dochodów.

Nasza zdolność kredytowa zostanie określona na spotkaniu w banku, przez internet lub przez telefon – w zależności od wybranego banku. Można samodzielnie oszacować przed kontaktem z bankiem swoją zdolność kredytową korzystając z narzędzi dostępnych na różnych stronach internetowych.

Krok 2 – wybieramy bank

Ten etap jest najtrudniejszy. Na rynku znajduje się kilkanaście banków tradycyjnych, kilkaset banków spółdzielczych oraz instytucje SKOK również udzielające kredytów gotówkowych. Banki spółdzielcze i instytucje SKOK skupiają się na klientach ze swojego obszaru działania. Banki tradycyjne działają na terenie całego kraju a ich produkty są dostępne również przez telefon i internet.

Jest kilka rzeczy wpływających na to jaki bank wybierzemy

  • jaki jest całkowity koszt kredytu
  • czy spełnimy wymagania stawiane przez bank (mogą to być wymagania co do dochodów, jego źródła, naszej historii kredytowej)
  • jak długo chcemy kredyt spłacać (okres kredytowania)
  • jakiej kwoty potrzebujemy

Banki będą tylko nieznacznie różniły się w wymaganiach stawianych klientowi i warunkach jakie oferują. Najważniejsze różnice będą dotyczyć całkowitego kosztu, okresu kredytowania oraz dostępnej kwoty (minimalnej i maksymalnej).

Najważniejszy jest całkowity koszt kredytu. Samodzielne porównywanie kredytów jest rzeczą trudną i czasochłonną. Aby poznać koszt kredytu w bankach można posiłkować się dostępnymi na stronach internetowych porównywarkami.

Różne porównywarki znajdują się na przykład na tych stronach:

Te porównywarki pokażą jaki jest całkowity koszt kredytu, stopę oprocentowania, prowizję i umożliwią wysłanie wniosku do jednego lub kilku banków. Porównywarki mają wbudowane kalkulatory, w zależności od wybranej strony mogą to być pola do wprowadzania danych, przyciski lub suwaki.

Krok 3 – podpisanie umowy

Po określeniu zdolności kredytowej i wybraniu banku według wymagań co do kwoty, okresu, jego warunków i całkowitego kosztu oraz wysłaniu wniosku pozostanie podpisanie umowy.

W zależności od wybranego banku umowę podpiszemy w oddziale, przez internet a jeśli mamy już konto osobiste w wybranym banku to umowę potwierdzimy również przez telefon.

Przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeczytać i zweryfikować czy wszystkie jej zapisy są przez nas akceptowane.

Wybierając podpisanie umowy w oddziale doradca kredytowy nas obsługujący ma obowiązek wyjaśnić każdy punkt umowy, o który zapytamy.

Podpisując umowę przez internet sami musimy określić czy umowa jest zrozumiała i czy każdy jej punkt akceptujemy.

Umowa przez telefon podobnie do wizyty w oddziale daje możliwość zapytania o każdy punkt umowy ale z uwagi na charakter rozmowy telefonicznej może to być mniej praktyczne niż wizyta w oddziale banku.

Podsumowanie

Chcąc otrzymać kredyt gotówkowy najpierw musimy określić czy posiadamy odpowiednią zdolność kredytową. Następnie wybieramy bank korzystając z porównywarek. Po wybierze banku spełniającego nasze wymagania i stwierdzeniu, że też spełniamy wymogi jakie bank stawia pozostaje podpisanie umowy. Umowa powinna być dokładnie przeczytana i zrozumiana w każdym punkcie na co wpływać może wybór formy podpisania umowy.