Przejdź do treści

Koniec z pytaniami do pracownika! Jakie pytania zadać swojemu przyszłemu pracodawcy?

Coraz więcej Polaków decyduje się na zmianę pracy, a nawet profesji. W większości branż można odczuć tzw. rynek pracownika – to pracownicy, a nie pracodawcy przebierają w ofertach. Zjawisko to jest najbardziej odczuwalne w branży IT.

Pytania dla pracodawcy

Każdy może zmienić pracę na inną, jest to łatwa czynność. O wiele trudniej zmienić ją na lepszą niż poprzednia. W związku z tym pracownicy zaczęli pytać swoich pracodawców o różne kwestie ich przyszłego stanowiska. Jakie pytania zadać pracodawcy? Konsultantka firmy Awareson, Karolina Struzik, podpowiada!

“Co dokładnie będę robić?”

To samo stanowisko w różnych firmach może mieć inny zakres obowiązków. Dlatego na rozmowie o pracę dobrze spytać czym będziemy się zajmować i z czego będziemy rozliczani. Jeżeli chodzi o specjalistów IT to warto dowiedzieć się o narzędziach czy stosie technologicznym jakie będą mieli oni do dyspozycji.

“Jak wygląda zespół?”

⅓ naszego życia spędzamy w pracy. Z tego powodu to, jacy są nasi współpracownicy jest niezwykle istotne. Podczas rozmowy rekrutacyjnej dobrym pomysłem jest spytanie o ilość osób w naszym zespole, czy nawet o to, jak wygląda wymiana informacji czy kwestie dotyczące sposobu prowadzenia projektu, do którego mamy zamiar dołączyć. Warto także poruszyć temat sposobu pracy – czy jest to praca w biurze, zdalna, hybrydowa czy może w open space?

“Jakie w tej firmie mam możliwe ścieżki rozwoju?”

Na pierwszym miejscu wśród powodów, które decydują o zmianie pracy jest wynagrodzenie. Zaraz za nim plasuje się chęć rozwoju. Musimy więc się upewnić czy firma, w której ubiegamy się o dane stanowisko daje nam możliwości do poszerzania naszych umiejętności i zdobywania nowych doświadczeń. Kolejną ważną rzeczą jest nasza ścieżka awansu – czy będziemy mieć możliwość rozwoju w innych strukturach firmy? A może tylko w ramach zespołu?

“Czy moje wskazówki i uwagi będą brane pod uwagę?”

Dobrze jest wiedzieć, czy nasze zdanie będzie miało wpływ na projekt czy nawet procesy biznesowe w firmie. A co z naszymi pomysłami? Czy będą one zatwierdzane przez jedną osobę, czy przez kilkanaście? W mniejszych firmach nasze zdanie ma większe znaczenie, które przyczynia się do zmian i dynamicznego zarządzania. W dużych przedsiębiorstwach te procesy trwają dłużej, ponieważ nie wszystkie osoby decyzyjne pracują w tej samej strefie czasowej. Czy to nam pasuje?

“Co z dodatkami?”

Opieka zdrowotna i karta multisport jako zestaw benefitów to już przeszłość. Musimy przeanalizować co jest dla nas ważne. Czy firma oferuje dopłaty do urlopu? Zapewnia urządzenie do pracy zdalnej? Współfinansuje obiady? Dokłada się do rachunków za internet bądź prąd? A co w temacie premii? Czy możesz na nią liczyć?

“Jak wygląda dalsza rekrutacja?”

Rozmowa rekrutacyjna zaliczona – co dalej? Dobrze by było wiedzieć kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi, żeby nie siedzieć przy telefonie i całymi dniami czekać na połączenie. Tak samo działa to w drugą stronę – dowiedzmy się ile mamy czasu na podjęcie decyzji co do pracy w danej firmie.

Przy zadawaniu pytań pamiętajmy o sposobie ich zadawania. Najlepiej byłoby, gdyby pojawiły się one naturalnie.